Bozadan izole edilen Lactococcus lactis subsp. Lactis GYL32 suşu tarafından üretilen bakteriyosinin karakterizasyonu
Characterization of bacteriocin produced by Lactococcus lactis subsp. Lactis GYL32 strain isolated from boza
- Tez No: 284090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, farklı fermente gıda örneklerinden bakteriyosin üreticisi Lactococcus lactis suşlarının izolasyonu ve üretilen bakteriyosinlerin karakterizasyonu amaçlanmıştır. İzole edilen 50 adet laktokok suşu arasından 1 adedinin (GYL32) bakteriyosin üreticisi olduğu belirlendi. Bozadan izole edilen bakteriyosin üreticisi GYL32 izolatı fenotipik olarak API sistemi ve genotipik olarak 16S rDNA dizi analizi kullanılarak Lactococcus lactis subsp. lactis olarak tanımlandı. Farklı pH, sıcaklık ve enzim uygulamaları sonucu Lc. lactis subsp. lactis GYL32 suşu tarafından üretilen bakteriyosinin nisin olduğu belirlendi. Spesifik nisin primerleri kullanılarak yapılan PZR çalışması ve dizi analizi sonucu GYL32 suşunda nisin Z üretiminin genetik determinantlarının genomik DNA üzerinde kodlu olduğu tespit edildi. Hücre liziz çalışması sonucu, Lc. lactis subsp. lactis GYL32 suşu tarafından üretilen nisin Z'nin Lb. plantarum LMG2003 suşuna karşı bakterisidal etki gösterdiği belirlendi. GYL32 suşunda bakteriyosin üretimi gelişme fazında başladı ve maksimum bakteriyosin üretimi (5120 AU/mL) bu fazının sonunda ölçüldü. Trisin-SDS-PAGE analizi sonucunda; kısmi saflaştırması yapılan nisin Z'nin dimer formunda (6.7 kDa) bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, isolation of bacteriocin producer Lactococcus lactis strains from different fermented foods. The one strain (GYL32) was determined as bacteriocin producer among the isolated 50 lactoccoccal strains. Bacteriocin producer GYL32 strain isolated from Boza was identified as Lactococcus lactis subsp. lactis, phenotypically by API system and genotypically by 16S rDNA analysis. Bacteriocin produced by Lc. lactis subsp. lactis GYL32 strain was characterizated as nisin by different pH, enzyme and heat treatments. PCR analysis using spesific nisin primers and sequence analysis results showed that genetic determinants of nisin Z production in GYL32 strain are encoded on genomic DNA. Cell lysis study showed that nisin Z produced by Lc. lactis subsp. lactis GYL32 was determined as acting bactericidal activity against Lb. plantarum LMG2003 strain. Bacteriocin production in GYL32 strain started in exponential phase and maximum bacteriocin production (5120 AU/mL) recorded at the end of the this phase. Tricine-SDS-PAGE analysis showed that partially purified nisin Z was found as dimer form (6.7 kDa).