Analitik fonksiyonlar halkasında idealler
  1. Tez No: 28412
  2. Yazar: YAŞAR TUĞHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KAMALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET G kompleks düzlemde bir bölge ve A(G), G de tanımlı bütün tek değerli analitik fonksiyonların bir cümlesi olsun.Bu cümlenin (f + g)(z) = f(z) + g(z) ve ikili işlemlerine göre bir halka teşkil ettiği bilinir.Böyle bir A(G) halkasında I.tip ve II.tip maksimal idealler tanıtıldı. Helmer Teoreminin ifade ve ispatı verilerek,bu teoremin bir sonucu olarak A(G) deki kapalı ideallerin karakterize edilebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Let G be a domain in the complex plane and let A(G) be a set of all analytic functions which are unique value, where all analytic functions are defined on G.It is known that the set together with two binary operations which are defined by (f + g)(z) = f(z) + g(z) and (fg)(z) = Mg(z) is a ring. Type I and type II of maximal ideals were introduced in the ring A(G). By giving statement and proof of Helmer Theorem and as a result of the theorem, it was seen that closed ideals in A(G) are characterized.