Hasat öncesi farklı dozlarda yapraktan uygulanan hümik asitin domatesin (Solanum lycopersicum) hasat sonrası meyve kalitesi ve depo ömrü üzerine etkileri
Efects of preharvest foliar application of humic acid at different doses on postharvest quality and storage life of tomato (Solanum lycopersicum) fruit
- Tez No: 921133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DİLMAÇÜNAL, PROF. DR. HALİME ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, hasat öncesi yapraktan farklı dozdaki hümik asit uygulamalarının domates meyvelerinin depolama süresi boyunca kalite özellikleri ve depo ömrü üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, 'Mercan F1' domates çeşidinde, yapraktan farklı dozlarda (0, 2 ve 4 ml/L) uygulanan humik asitin depolama boyunca meyvelerin kalitesi ve depo ömrü üzerine etkileri incelenmiştir. Hasat edilen meyveler 5±1°C sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarındaki depoda 28 gün boyunca depolanmıştır. Araştırma kapsamında depolama boyunca ağırlık kaybı, meyve rengi, suda çözünebilir kuru madde içeriği, titre edilebilir asitlik, pH, meyve sertliği, çürüme, kaliks kuruması/kopması, duyusal (dış görünüş, tat-aroma), likopen, beta karoten ve toplam fenolik madde parametreleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda hasat öncesi hümit asit uygulamalarının domates meyvelerinin depolanması boyunca ağırlık kaybının azaltılmasında, meyve parlaklığı ve rengi, SÇKM, TA içeriğinin korunmasında, çürümenin geciktirilmesinde kontrol grubuna göre başarılı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, domates meyvelerinin kalikslerinin tazeliğinin, duyusal kalite özelliklerinin, likopen, beta karoten ve toplam fenolik madde içeriklerinin korunmasında hümik asit uygulamalarının olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Sonuç olarak pratiğe aktarılabilir ve çevreci bir uygulama olarak hasat öncesi yapraktan hümik asit uygulamasının, domateslerin hasat sonrası kalitesinin korunmasında tavsiye edilebilir bir uygulama olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of pre-harvest foliar application of humic acid at different doses on the quality characteristics and storage life of tomato fruits during storage period. For this purpose, the effects of foliar application of humic acid at different doses (0, 2 and 4 ml/L) on the quality characteristics and storage life of tomato fruits during storage were investigated in 'Mercan F1' tomato cultivar. Harvested fruits were stored for 28 days under 5±1°C temperature and 90±5% relative humidity conditions. Within the scope of the study, weight loss, fruit colour, soluble solid content, titratable acidity, pH, fruit firmness, rotting, calyx drying/rupture and sensory (external appearance, taste-aroma) parameters were examined during storage. As a result of the study, it was concluded that pre-harvest humic acid treatments were successful in reducing weight loss, preserving fruit brightness and colour, SSC, TA content and delaying decay during storage of tomato fruits compared to the control group. In addition, humic acid treatments had positive effects on the preservation of calyxes freshness, sensory quality characteristics and lycopene, beta carotene and total phenolic contents of tomato fruits. As a result, it is thought that pre-harvest foliar humic acid application as a practical and environmentally friendly application can be recommended for the maintaining the post-harvest quality of tomatoes.