Yonca kuru otuna malik asit ve fumarik asit ilavesinin in vitro gerçek sindirilebilirlik ve rumen fermentasyonu üzerine etkisi
The effects of different levels of fumaric acid and malic acid added to alfalfa hay on i̇n vi̇tro true digestibility and rumen fermentation
  1. Tez No: 563356
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç:Bu çalışmada yonca kuru otuna farklı düzeylerde ilave edilen fumarik asit ve malik asit ilavesinin in vitro gerçek sindirilebilirlik ve rumen fermentasyonu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Bu çalışma fumarik asit ve malik asit için ayrı ayrı yürütüldü. Fumarik asit ve malik asitin kullanılmadığı ilk fermentör (kavanoz) kontrol grubunu oluşturdu. Fumarikve malik asit %0,1, 0,2 ve 0,3 düzeylerinde ayrı fermentörlere konularak sırasıyla deneme grubu 1, 2 ve 3 oluşturuldu. Yem örnekleri her bir grup için 16 adet tekerrür olarak planlandı. İnkübasyon süresi 48 saat olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of different levels of fumaric and malic acid added to alfalfa hay on in vitro true digestibility and rumen fermentation. Material and Method:Fumaric acid and malic acid were carried out separately. The first fermentor (jar) in the incubator without fumaric acid and malic acid formed the control group. Each acid (fumaric and malic acid) was added to individual fermentors at 0.1, 0.2 and 0.3% levels to form experiment groups 1, 2 and 3, respectively.The feed samples were planned to have 16 replications for each group. Incubation period was 48 hours. Results: Fumaric acid added at 0.1% and 0.2% levels to alfalfa hay on in vitro true digestibility was not observed in any negative (P> 0.05) effect compared to the control group.