Farklı orijinli ballar kullanılarak üretilen set tip yoğurtların soğukta depolama sırasında bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi
Determination of changes on some physicochemical and microbiological properties of set type yogurt produced from using different origins honeys during refrigerated storage
  1. Tez No: 335316
  2. Yazar: EMİN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada %0, 3, 5 ve 7 oranlarında farklı ballar (çam, çiçek, karakovan, kestane ve kekik) ilave edilmiş sütten set tip yoğurt üretilmiştir. 28 günlük depolama süresince yoğurt örneklerinin fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Çam balı ilave edilerek üretilen yoğurtların STK değeri (70.75) diğer örneklerden yüksek bulunmuştur. En yüksek pH değeri (4.20) kestane balı ilave edilen yoğurtlarda, en düşük pH değeri (4.13) ise çiçek balı kullanılarak üretilen yoğurtlarda tespit edilmiştir. Farklı balların kullanımı yoğurtların L. bulgaricus ve S.
Özet (Çeviri)
In this study, set-type yoghurt produced from different honey (pine, flower, karakovan, chestnut and thymus) at 0%, 3%, 5% and 7% ratios added to milk. Physicochemical, viscosity, microbiological and sensory characteristics of yoghurt samples were investigated during refrigerated storage for 4 weeks. The water holding capacity value (70.75) of the pine honey incorporated yoghurt samples were higher than other samples. The highest pH value (4.20) was determined in chestnut honey addition and the lowest pH value (4.13) was in the samples produced with flower honey addition. Addition of different honey honey to yoghurt milk has affected significantly L. bulgaricus and S. thermophilus counts of yoghurts (P < 0.01). L. bulgaricus (5.68 log cfu/g) and S. thermophilus (5.86 log cfu/g) counts were found in karakovan honey incorporated yoghurt. The yoghurts produced by adding karakovan honey had the highest points in the sensory evaluation, the lowest points were determined in thymus honey addition.