Bazı konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler ve uygulamaları
Hermite-Hadamard type inequalities for some convex functions and applications
  1. Tez No: 284239
  2. Yazar: MEVLÜT TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR S. KIRMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde, matematiğin birçok dalında sıklıkla kullanılan ve literatürde Hermite - Hadamard eşitsizliği olarak bilinen Hadamard eşitsizliği ele alınmıştır. İlk bölümde ünlü Hadamard eşitsizliği hakkında genel bir giriş verildi. Sonraki bölümde ilk olarak çalışma ile ilgili konveks fonksiyonların farklı türleri için detaylı bir literatür çalışması yapıldı. Daha sonra Hadamard eşitsizliğinin ispatı ve Hadamard tipli eşitsizlikler incelenmiştir. Son olarak farklı türden konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizlikleri inşa edildi ve her alt konu için yeni uygulamalar verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, frequently used many branch of mathematics and that knows as Hermite-Hadamard inequality are presented. In first section, a general introduction to famous Hadamard?s inequality is given. In next section, at first deal with study different kind of convex functions detailed study are fulfilled. Then, examined proof of Hadamard?s inequality and connected subject. In the final section, invented for various convex functions, new integral inequalities and for all subject new applications are given.