Geometrik-aritmetik konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli bazı integral eşitsizlikleri ve ortalamalara uygulamaları
Some Hermite-Hadamard type integral inequalites and applications to means for geometric-aritmetically convex functions
  1. Tez No: 595809
  2. Yazar: MAHMUTCAN CARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşitsizlikler teorisinin tarihsel gelişimini veren bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde geometrik-Aritmetik konveks fonksiyonlar ve bu fonksiyonlarla ilgili Hermite - Hadamard tipli bazı integral eşitsizlikleri ve bu eşitsizliklerin ortalamalara uygulamaları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, it is given an introduction historical development on inequality theory. We have given some definitions and theorems which are used in this thesis in the second chapter. In the third chapter, it is given some Hermite - Hadamard type integral inequalities and applications to means for geomeric-aritmetically convex functions. It is given results and propositions in the fourth chapter.