Hidrojen peroksitin metiltrioksorenyum/iyodoaren sistemi ile disproporsinasyonu: Singlet oksijenin organik ortamda üretimi ve olefinlerin peroksidasyonu
Disproportionation of hydrogen peroxide by methyltrioxorhenium/iodoarene system: Generation of singlet oxygen in organic medium and peroxidation of olefins
- Tez No: 284319
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Singlet oksijen alkenler, konjuge dienler, polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve fenoller gibi elektronca zengin moleküllerle hızlı bir şekilde reaksiyona giren yüksek reaktiviteye sahip elektrofilik bir türdür. Singlet oksijen üretimi için en yaygın kullanılan yöntem triplet moleküler oksijenin foto uyarılmasıdır. Hidrojen peroksitin çeşitli metaller ile bozundurulması ile singlet oksijen üretimi diğer bir alternatif bir yöntemdir. Bu tez çalışması kapsamında singlet oksijenin hidrojen peroksitten üretimi için yeni bir kimyasal yöntem geliştirilmiştir. İyodoaren, metiltrioksorenyum (MTO) ve hidrojen peroksitin kombinasyonu etkin bir şekilde singlet oksijen üretmektedir. Singlet oksijen oluşumu aromatik dienler, siklik 1,3-dienler ve alkenlerle yapılan yakalama deneyleri ile kanıtlanmıştır. İyodoaren/MTO/H2O2 sisteminden singlet oksijen oluşum mekanizması reaksiyonun kapsamı ile birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Singlet oxygen is a highly reactive electrophilic species that reacts rapidly with electron-rich moieties, such alkenes, conjugated dienes, polycyclic aromatic hydrocarbons and phenols. The most widely used method for the production of singlet oxygen is the photosensitization of triplet molecular oxygen. Alternatively, singlet oxygen can be generated from decomposition of hydrogen peroxide by various metal catalysts. In the present dissertation, a novel chemical method for the production of singlet oxygen from hydrogen peroxide was developed. A combination of iodoarene, methyltrioxorhenium (MTO) and hydrogen peroxide at room temperature in dichloromethane efficiently produces singlet molecular oxygen. The existence of singlet oxygen was demonstrated by trapping experiments with aromatic dienes, 1,3-cyclodienes, and alkenes. The mechanism of singlet oxygen production from iodoarene/MTO/H2O2 system is discussed along with scope.