Erzurum ilinde kayısı ağaçlarından izole edilen Pseudomonas türlerinin tanısı, karakterizasyonu ve çeşit reaksiyonları
Identification and characterization of Pseudomonas spp. isolated from apricot trees in Erzurum province, and evaluation of cultivar resistance
- Tez No: 284386
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada; Erzurum ili ve çevresinde yetiştirilen kayısı ağaçlarından alınan hastalıklı bitki örneklerinden bakteri suşları izole edilmiştir. Elde edilen bakteri suşlarının tanısı ve karakterizasyonu klasik (morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testler) ve moleküler yöntemlere (metabolik ve yağ asiti metil ester profilleri (YAME), 16S rDNA, ERIC, REP ve BOX PCR) göre yapılmıştır. Tanılanan bakteriyel suşlar tütünde aşırı duyarlılık ve kayısı sürgünlerinde patojenite testlerine tabi tutulmuştur. Yapılan patojenite testleri sonucunda kuvvetli virulant özellik gösteren 5 suşun inokulasyonu ile 5 farklı kayısı çeşidinin duyarlılık reaksiyonları araştırılmıştır.Bu çalışmada izole edilen toplam 318 suşdan, 104 Pseudomonas cinsine giren türler tanılanmıştır. MIS (Mikrobiyal Tanılama Sistemi) tanı sonucuna göre bu türler; 75 adet Pseudomonas syringae pv. syringae ile 29 Pseudomonas fluorescens'dir. Patojenite testleri sonucunda 67 suşun patojen olduğu tespit edilmiştir. Bu suşların tamamı Pseudomonas syringae'dir. Yapılan duyarlılık çalışmalarında elde edilen sonuçlara göre dayanıklı çeşit saptanamamıştır. Hacıhaliloğlu çeşidi en hassas, Şekerpare, Roxana ve Hasanbey çeşitlerinin ise diğer çeşitlere göre daha tolerant olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, bacterial strains have been isolated from infected apricot trees grown in the vicinity of Erzurum, Turkey. All bacterial strains isolated were identified and characterisized based on the morfological, physiological and biochemical tests, metabolic and fatty acids methyl esters (FAMEs) profiles and genetical fingerprints including 16S rDNA, ERIC, REP and BOX PCRs. All of the bacterial strains were also tested for hypersensitivity response (HR) on tobacco (Nicotina tabacum L. var. Samsun) and pathogenicity test on apricot. Five of the most prevalent apricot cultivars grown in the eastern Anatolia region were selected and tested for resistance against five Pseudomonas syringae pv. syringae (Pss) strains, the most virulent on apricot.A total of 318 bacterial strains was isolated from diseased apricot samples collected in the present study. The number of of the bacterial strains was 104 identified in the genus of Pseudomonas spp. Most of these strains (75/104) were Pseudomonas syringae pv. syringae, and the remaining were Pseudomonas fluorescens. The results of the HR and pathogenicity tests showed that 67 of the Pseudomonas syringae strains were pathogenic and HR positive, the remaining were HR negative and non-pathogen on apricot. The data of resistance studies suggested that none of these apricot cultivars tested were resistant to Pss. In addition, it was determined that the most susceptible cultivars was Hacihaliloglu and the tolerant cultivars were Sekerpare, Roxana and Hasanbey.