Hammaddeleri farklı tekstil malzemelerine güç tutuşurluk özelliğinin kazandırılmasında yeni uygulamalar
New applications for different raw materials textile stuffs to improvement of flame retardancy propoerties
- Tez No: 284432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir yangında ortalama sıcaklık 500°C' ye ve çok süratli olarak da 1200 °C' ye kadar ulaşabilir. Yangın çıktığı ortamın özelliklerine göre çok kısa bir sürede büyüyerek ortamda yayılabilir. Bugün ev yangınlarının % 65'inin direkt ya da dolaylı olarak tekstillerin tutuşmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Polimer malzemelerin yanabilirlikleri onların sınırlı kullanımlarını oluşturan en önemli faktördür. Polimerlerin yanabilirliğini ve duman oluşumunu azaltmak için alev geciktiricilerin kullanımı, yeni malzemelerin kullanımı ve gelişiminin önemli bir parçası olmaktadır.Bu çalışmada günlük hayatta sıkça kullanılan pamuk ve polyester dokuma kumaşlar kullanılmıştır. Kumaşlara borik asit ve yanmayı geciktirici alfa x maddesi çektirme, emdirme ve baskı metotlarına göre 3 farklı oranda (borik asit sabit %10, alfa x %20 %10 %5) uygulanmıştır. Ayrıca %100 borik asit ve %100 alfa-x'li numuneler hazırlanmıştır. Polimerler üzerinde alev geciktirici maddelerin etkisi incelenmiştir.Son olarak numunelere yıkama haslığı testi ve ardından kumaşların alev dayanımı davranışı Amerikan test standardı NFPA 701'e göre test edilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Üskim tekstil laboratuarında yıkama haslığı testi ve dikey yakma testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn case of a fire temperature can reach 500°C and it also increase 1200°C immediately.According to properties environment of fire can spread as growing in a short time. Today 65% of all domestic fires are caused by the direct or indirect ignition of textiles. The flammability of polymeric materials is an important part of their limitation usage.The use of flame retardants to reduce combustibility and smoke production of the polymer materials becomes an important part of the development and application of these materials. In order to obtain flame retardance for these products differentIn this study, cotton and polyester woven fabrics that are widely commonly used in daily life were used. Alfa x and boric acid were applied to fabrics with three different ratios (boric acid 10 % alfa x 20 % , 10 %, 5% ). Application technique was pulling, pad dry and printing. 100% boric asid and 100 % alfa x samples were prepared. The effect of flame retardants on the polymer was examined.