Pefloksasin'in geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektroanalitik yönlerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of the transition metal complexes of pefloxacin and investigation of their electroanalytic properties
  1. Tez No: 284468
  2. Yazar: HARUN MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, florokinolon grubu antibakteriyel ilaçlarından Pefloksasin'in Cu(II), Zn(II), Pt(II), Fe(III) ve Ru(III) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir.Sentezlenen komplekslerin yapıları hem analitik hem de spektrofotometrik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Analitik ve spektrofotometrik olarak yapıları aydınlatılan komplekslerin biyolojik aktiviteleri incelenerek, başlangıç etken maddesinin aktivitesi ile kıyaslanmıştır. Komplekslerin elektrokimyasal davranışları hem yükseltgenme hem de indirgenme yönünde dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen komplekslerin termal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Cu(II), Zn(II), Pt(II), Fe(III) and Ru(III) transition metal complexes of antibacterial pefloxacin were synthesized. The structures of the sythesized complexes have been characterized with analytical and spectrophotometric methods. The biological activities of the complexes have been investigated and compared with the activity of the initial active ingredient. The anodic and cathodic behaviors of the complexes have been examined with cyclic voltametric technique of voltammetry. In addition, the thermal behaviours of the synthesized complexes have been researched.