Kahramanmaraş ili Merkez ilçesinde yaşayan tüketicilerin kırmızıbiber tüketim alışkanlıkları
Red pepper consumption behavior of consumers in Kahramanmaras Central district
  1. Tez No: 284491
  2. Yazar: DUYGU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinde farklı sosyoekonomik ve demografik gruplarda bulunan 350 aileden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılarak tüketicilerin açıkta satılan ve ambalajlı kırmızıbiber tüketim davranışları incelenmiştir. Bu çalışmaların bulguları, sosyoekonomik ve demografik faktörlerin Kahramanmaraş ilinde ikamet eden ailelerin ve tüketicilerin kırmızıbiber tercihi ve tüketimlerinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir.Politika yapıcılar, resmi kurumlar, kırmızıbiber işleyiciler ve tarımsal organizasyonların tüm tüketicileri ve özellikle de düşük gelirli aileler ile eğitim seviyesi düşük olan tüketicileri açıkta satılan biberleri tüketmemeleri ve ambalajlı ve markalı ürünleri tüketmeleri konusunda teşvik etmeleri gerekmektedir. Çünkü, açıkta satılan biberler gerek düşük hijyen ve gerekse yüksek aflatoksin içeriği açısından insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Aflatoksin içeriği düşük olan markalı ürünlerin tüketimlerinin özendirilmesi modern kırmızıbiber işletmelerinin diğer işletmelerle rekabeti açısından da önem taşımaktadır. Ayrıca, sosyoekonomik ve demografik faktörlerin etkisiyle karşılaştırıldığında, tüketicilerin önyargıları ve bilgi düzeyleri kırmızıbiber tüketiminde ve tercihinde daha önemli rol oynamaktadır.Bu çalışmanın sonuçları, işleyici ve/veya kurutma yapan firmalar, pazarlayıcılar ve diğer kamu kurumlarına tüketicilerin kırmızıbiber tüketim ve tercihlerini anlamaları konusunda önemli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, consumers? unpacked and packed red pepper consumption behaviors were investigated by using questionnaire from 350 households in different socio-economic and demographic groups in Kahramanmaras central district. The findings of this study suggest that the socio-economic and demographic characteristics of the households and consumers play an important role in red pepper consumption choices among households in Kahramanmaras province.Policy makers, government agency, red pepper industries and farm organizations should encourage all consumers, but especially the lower-income and less-educated consumers, to consume more packed and branded red pepper because unpacked red pepper is low hygienic and contains high aflatoksin. Also, it should be stressed that the importance of consuming branded red pepper is help to prevent unfair competition for the modern red pepper processing industries. Moreover, consumer prejudices towards to unpacked and branded red pepper consumption were also found to be more potent as compared to socio-economic and demographic factors.This study will provide important information to the processors and/or drying firms, marketers and other public institutions on understanding consumers? consumption preferences.