Fark dizilerinin I-yakınsaklığı ve asimptotik I-denkliği
I-convergence and asymptotic I-equivalence of difference sequences
  1. Tez No: 284506
  2. Yazar: HAFİZE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, fark dizilerinin I-yakınsaklığı tanımlanmış, elde edilen yeni uzaylar arasında bazı matris dönüşümleri karakterize edilmiştir. Dördüncü bölümde, fark dizilerinin asimptotik I-denkliği incelenmiştir. Beşinci bölümde, genelleştirilmiş fark dizilerinin I-yakınsaklığı çalışılmış, altıncı bölümde ise asimptotik I-denklik genelleştirilmiş fark dizilerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provides a general knowledge of literature. In the second chapter, we have given about the basic concepts needed. In the third chapter, I-convergence of difference sequences was defined and some matrix transformations between the new spaces were characterized. In the fourth chapter, asymptotic I-equivalence was investigated for difference sequences. In the fifth chapter, I-convergence of generalized difference sequences was studied and in the sixth chapter asymptotic I-equivalence was applied for generalized difference sequences.