Fark dizilerinin kaba yakınsaklığı ve kaba istatistiksel yakınsaklığı
Rough convergence and rough statistical convergence of difference sequences
  1. Tez No: 553344
  2. Yazar: NİHAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm literatür bilgisini içeren giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli olan temel tanım ve teoremlerden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde fark dizilerinin kaba yakınsaklığı tanımlanmış, kaba limit noktaları kümesinin kapalılık, konvekslik gibi temel özelliklerini içeren teoremler verilmiştir. Aynı zamanda kabalık derecesine göre değişimin nasıl olacağı ve kaba Cauchy dizileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, fark dizileri için kaba istatistiksel yakınsaklık tanımlanmış ve bu yeni yakınsaklık türü ile ortaya çıkan teoremler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction of literature. In the second chapter, the basic definitions and theorems necessary for the thesis are mentioned. In the third chapter, the rough convergence of a difference sequence is defined and the theorems containing the basic properties of the rough limit point set such as closed and convexity are given. At the same time, how the change according to the degree of roughness and also rough Cauchy sequences were examined. In the fourth chapter, rough statistical convergence was defined for the difference sequences and the theorems which emerged with this new type of convergence were obtained.