Kredi temerrüt swaplarının borsa finans sektör endeksleri ile ilişkisi: G20 ülkeler bazında uygulama
The relationship of credit default swaps and stock market finance sector indices: A research on the G20 countries
  1. Tez No: 813693
  2. Yazar: NIYAZ HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LEVENT ERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, G20 ülkelerindeki Kredi Temerrüt Swapları (CDS) ile borsa finans sektör endeksleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. 1 Nisan 2019'dan 28 Mart 2024'e kadar günlük kapanış fiyatlarını kullanarak bu finansal araçlar arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Veriler logaritmik olarak dönüştürülmüş ve durağanlığın sağlanmasını test edilmek amacıyla Artırılmış Dickey-Fuller (ADF) testi, Phillips-Perron (PP) birim kök testleri ve Zivot-Andrews (1992) kırılmalı birim kök testi kullanılarak analiz edilmiştir. Uygun gecikme uzunlukları belirlenmiş ve ardından nedensellik ilişkisinin belirlenmesi için Granger nedensellik ve Hatemi-J asimetrik nedensellik testleri yapılmıştır. Sonuçlar, çoğu ülkede CDS ile hisse senedi endeksleri arasında önemli negatif korelasyonlar olduğunu ortaya koymaktadır; bu da algılanan riskin artmasının finans sektör endeksi fiyatlarının düşmesine yol açtığını göstermektedir. Granger nedensellik ve Hatemi-J asimetrik nedensellik testleri birçok gelişmiş pazarda çift yönlü nedensellik gösterirken, gelişmekte olan pazarlarda ilişki daha az belirgindir. Bu bulgu, gelişmiş pazarlarda bilgi akışının ve ekonomik şokların daha hızlı ve etkili bir şekilde yayıldığını, gelişmekte olan pazarlarda ise bu tür dinamiklerin daha sınırlı olduğunu gösterebilir. Sonuçlar, kredi riski ile hisse senedi piyasaları arasındaki dinamiklerin anlaşılmasına katkıda bulunarak, yatırımcılara ve politika yapıcılara finansal risklerin yönetilmesi ve ekonomik stratejiler geliştirilmesinde değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between Credit Default Swaps (CDS) and stock market financial sector indices in G20 countries. The relationship between these financial instruments was analyzed using daily closing prices from April 1, 2019, to March 28, 2024. The data were logarithmically transformed and analyzed using the Augmented Dickey-Fuller (ADF) test, Phillips-Perron (PP) unit root tests, and Zivot-Andrews broken unit root test to test stationarity. Appropriate lag lengths were determined and then Granger causality and Hatemi-J asymmetric causality tests were performed to determine the causality relationship. The results reveal significant negative correlations between CDS and stock indices in most countries; This shows that an increase in perceived risk leads to a decrease in financial sector index prices. While Granger causality and Hatemi-J asymmetric causality tests show bidirectional causality in many developed markets, the relationship is less clear in emerging markets. This finding suggests that in developed markets, information flow and economic shocks disseminate more quickly and effectively, whereas such dynamics are more limited in emerging markets. In conclusion, this study contributes to the understanding of the dynamics between credit risk and stock markets, providing valuable information to investors and policymakers in managing financial risks and developing economic strategies.