Polieter esaslı yakıtlarda kullanılmak üzere hidroksi uç-gruplu poli(1,4 bütandiol)/poli(etilen glikol) blok kopolimer sentezi
Synthesis of poly(1,4 butandiol)/poly(ethylene glycol) block copolymers to be used in hydroxy-terminated polyether propellants
  1. Tez No: 284648
  2. Yazar: ESRA SUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hidroksil Sonlu Polieter (HTPE), kompozit katı yakıttan beklenen mekanik özellikleri ve özgül darbesi göz önüne alındığında roket yakıtı üretiminde önemli rol oynayan ve günümüzde kullanımı en fazla olan Hidroksil Sonlu Polibütadien (HTPB) polimerine alternatif olarak kullanılan bir polimerdir. HTPE polimeri aynı zamanda herhangi bir dış etmenden etkilenmeyen ve Insensitive Munition (IM) olarak adlandırılan duyarsız mühimmatların yakıt formülasyonlarında kullanılmaktadır.Bu tez çalışması kapsamında kompozit katı roket yakıtı formülasyonlarında bağlayıcı polimer olarak görev alan Poli(tetrametilen eter glikol) (PTMEG) ve Poli(etilen glikol) polimerlerinin bir blok kopolimer oluşturması sonucu elde edilen ve Poli(tetrametilen eter glikol)-Poli(etilen glikol) (TPEG) blok kopolimeri olarak adlandırılan polimerik bir yapının sentezi gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada PTMEG polimeri, halka açılma polimerizasyonu ile uygun molekül ağırlığında sentezlenmiş, ikinci aşamada ise elde edilen PTMEG ile ugun molekül ağırlığına sahip PEG kopolimerize edilmiştir. Elde edilen kopolimer, FTIR, NMR, DSC ve GPC analizleri ile karakterize edilmiştir. Bunun yanı sıra hidroksil içeriği, viskozite ve nem değeri gibi analizler de karakterizasyon aşamasında gerçekleştirilmiştir.TPEG için yapılan karakterizasyon testleri sonunda elde edilen değerler bu kopolimer yapısının kompozit katı roket yakıtı çalışmalarında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
If the acceptable mechanical properties and the impact sensitivity of the Hydroxyl Terminated Polyether (HTPE) based composite solid propellants are considered, HTPE polymer is used alternatively to Hydroxyl Terminated Polybutadiene (HTPB), which is used in composite solid rocket propellant formulations. HTPE polymer is also used in propellant formulation of Insensitive Munitions (IM).In the scope of this thesis a kind of HTPE polymer TPEG, Poly(tetramethylene ether glycol) (PTMEG) ? Poly(ethylene glycol) (PEG) copolymer, which is used as a binder in the composite solid rocket propellant formulations is synthesized. This study consists of two steps. At first step, PTMEG is synthesized at proper molecular weight, at second step properly synthesized PTMEG and proper molecular weight PEG are copolymerized. The obtained block copolymer is characterized and seen that, it has the intended propertiesFTIR, GPC, DSC, NMR analysis are performed in the scope of characterization tests. Hydroxyl content, viscosity and moisture content determinations are also performed as characterization tests.At the end of this study the obtained TPEG copolymer which passed the characterization tests is used and verified in propellant formulations.