Bazı matris cebirlerinin Jordan otomorfizmaları
Jordan automorphisms of some matrix algebras
- Tez No: 284649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE KUZUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 2-torsion free, yerel, birimli ve değişmeli R halkası üzerinde tanımlı, anaköşegen ile bu köşegenin altı sıfır olan bütün (n+1)x(n+1)'lik matrislerin oluşturduğuNn+1 (R) ile gösterdiğimiz R-cebirinin Jordan otomorfizmalarının grubu belirlenmiştir.Üç ana bölümden oluşan tezin birinci bölümü giriş, ikinci bölümü temel teoremin ispatı için gerekli olan tanım ve teoremlerden oluşmaktadır.Üçüncü bölümde ise dört temel Jordan otomorfizma tanıtılmıştır. Bunlar graph, özeksel (central), köşegen (diagonal) ve iç (inner) otomorfizmalardır. Bu bölümün birinci alt bölümde, bu otomorfizmaların R-cebir olup olmadığı incelenerek bazı özellikleri tanıtılmıştır. İkinci alt bölümde Nn+1 (R)'nin Jordan otomorfizmaları önce n = 1 ve n = 2 özel durumları için sonra da n>=3 genel durumu incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : 2-torsion free, yerel halka, asal halka, nil halka, Jordan otomorfizma, graph otomorfizma, özeksel otomorfizma, köşegen otomorfizma, iç otomorfizma.
Özet (Çeviri)
This study is devoted to the Jordan automorphisms of Nn+1 (R) that is the algebraof all strictly upper triangular (n + 1) by (n + 1) matrices over a 2-torsion freecommutative local ring R with identity.The first section of the thesis which has three main section is the introduction andthe second one includes the denitions and theorems that are necessary to prove themain theorem.In the third section, four main Jordan automorphisms are presented. These aregraph, central, diagonal and inner automorphisms. In the first part of this section,some of the properties of these automorphisms are introduced by exploring whetherthey are R-algebra or not. In the second part, Jordan automorphisms of Nn+1 (R) aredetermined first in the cases n = 1, 2 and then for the general situation of n>=3.Keywords : 2-torsion free, local ring, prime ring, nil ring, Jordan automorphism, graphautomorphism, central automorphism, diagonal automorphism, inner automorphism.