Elazığ ve Malatya illeri yabani tavşan (Lepus europaeus Pallas, 1778) populasyonlarının geometrik morfometrik yöntemler kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of hares (Lepus europaeus Pallas, 1778) from Elaziğ and Malatya by using geometric morphometrics techniques
- Tez No: 284757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AKIN TEMİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, yabani tavşan (Lepus europaeus)'a ait, Elazığ ilinden alınan 19 ve Malatya ilinden alınan 24 olmak üzere toplam 43 adet örnek incelendi. Örnekler üst çene dorsalinden 12, ventralinden 23 ve alt çene lateralinden ise 10 landmark kullanılarak değerlendirildi. Thin Plate Spline (TPS) programı ile oluşturulan resim dosyaları üzerinde landmarklar yerleştirildikten sonra morpheus programı ile landmarklar üst üste bindirilerek standardize edildi ve yine morpheus programında pair-wise testi ile iki populasyon karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, belonging to species Lepus europaeus a total of 43 samples were examined which 19 of them from Elazığ and 24 of them from Malatya. Samples were evaluated with use 12 landmarks from dorsal and 23 landmarks from ventral of maxilla and 10 landmarks from lateral of mandible. After the putting the landmarks on the pictures which were developed by means of Thin Plate Spline (TPS) program, the landmarks were standardized by means of Morpheus program and the each population were compared with the test of pair-wise by same program.