Pastörize sütlerde Bacillus cereus varlığının tespiti üzerine bir araştırma
The research on determination of the presence of Bacillus cereus in pasteurized milk
  1. Tez No: 284758
  2. Yazar: AHMET TEKTEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmada, Elazığ ilinde çeşitli marketlerde satışa sunulan 16 farklı firmaya ait UHT sistemi ile pastörize edilmiş sütlerdeki; toplam mezofilik bakteri sayısı ve Bacillus cereus varlığı tespit edilmiştir. Süt örnekleri 30°C'de 15 gün inkübasyona bırakıldıktan sonra, her bir örnek için 10-2'ye kadar dilüsyonlar hazırlanmış ve toplam mezofilik bakteri sayımı için plate count agar (PCA) besiyerine, Bacillus cereus tespiti için ise Bacillus cereus selective agar besiyerine ekim yapılmış, 30°C'de 48 saat inkübasyona bırakılmıştır.PCA besiyeri üzerinde yapılan toplam mezofilik bakteri sayımı sonucunda; örneklerin tamamında, saptama sınırının (
Özet (Çeviri)
The Research on Determination of the Presence of Bacillus cereus in Pasteurized MilkIn this research, number of total mesophilic bacteria and presence of Bacillus cereus were determined on 16 different firm?s pasteurized milk with UHT system which are sold at various markets in Elazig. After milk samples were put down incubation 30°C 15 days, dilutions were prepeared by 10-2 for each sample and cultivated to PCA for total mesophilic bacteria number, to Bacillus cereus selective agar for presence of Bacillus cereus, put down the incubation 30°C 48 hour.The result of total mesophilic bacteria number (TMBN) in PCA; number of total mesophilic bacteria was determined under the detection level (