Biyolojik sıvılarda iyon kromatografisi ile anyon tayini
Determination of anionsin biological fluids by ion cromatography
  1. Tez No: 284766
  2. Yazar: FATİH AHMET ERULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada serum, tükürük ve idrar gibi biyolojik sıvılarda F?, Cl?, Br?, BrO3?, NO2?, NO3?, PO43?, SO42? iyonları iyon kromatografisi ile tayin edilmiştir. Ayrıca bu iyonlardan PO43? ve NO2? iyonları ise spektrofotometrik metodla da tayin edilmiştir. Çalışmada kullanılan biyolojik sıvılar Tip 2 Diyabet teşhisi konmuş 30 hasta ile 30 kişilik konrol grubundan temin edilmiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların hasta ve kontrol grubuna ait örneklerdeki değişimleri istatistiksel olarak değerlendirilmiş, istatiksel çalışmalar SPSS 15.0 programı kullanılarak yapılmıştır.Hasta grubuna ait serum örneklerinde F?, Br?, BrO3?, NO2?, NO3?, PO43?, SO42? anyonlarının konsantrasyonun kontrol grubuna göre yüksek olduğu buna karşlık Cl? anyon konsantrasyonunun kontrol grubunda yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, NO3?, NO2?, BrO3?, Br?, F?, Cl?, SO42?, PO43? ions in biological fluids such as serum, saliva and urine were determined by ion chromatography. In addition, NO2? and PO43? ions were determined by spectrophotometric method. Biological fluids used in the study were obtained from 30 patients diagnosed with type 2 diabetes and the control group of 30 people. The results obtained from the studies of the changes in the samples of the patients and control group were evaluated statistically. Statistical studies were performed using the SPSS 15.0 program.Concentrations of the NO3?, NO2?, BrO3?, Br?, F?, SO42?, PO43? anions in serum samples belonging to the patient groups were higher than the control groups, in constrast, concentrations of Cl? anion of control groups were higher than the patient groups.