Oksidatif strese maruz kalan ratlarda geraniol ve geraniol ksantat maddelerinin bazı metaller üzerine etkileri
Effects on geraniol and geraniol xanthate on some metals on rats induced oxidative stress
- Tez No: 284767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
H2O2 ile oksidatif strese maruz bırakılan ratların karaciğer, akciğer, böbrek, kas dokularındaki Fe, Zn, Cu, Ca, Mn ve Mg elementlerinin düzeyleri üzerine intraperitonal yolla verilen geraniol ve geraniol ksantatın koruyucu etkileri araştırıldı. Bu amaçla geraniol, geraniol ksantat, H2O2 ve kombinasyonlu gruplar kullanıldı.H2O2 grubu demir düzeyi tüm gruplarda kontrol grubuna göre arttığı gözlendi (p < 0.001, p < 0.01). Geraniol ve geraniol ksantat maddeleri etkisi ile kombinasyonlu grupların demir düzeyleri H2O2 grubuna göre genel olarak düştüğü gözlendi. H2O2 grubu kalsiyum düzeyi genel olarak tüm dokularda kontrol grubuna göre arttığı gözlendi (p 0.05). Tüm grupların Cu ve Mg düzeyleri arasında genel olarak istatistiksel bir fark olmadığı gözlendi (p > 0.05).Deney sonuçlarımıza göre oksidatif stres durumlarında oluşan yüksek Fe ve Ca düzeylerini geraniol ve geraniol ksantat maddelerinin düşürdüğü, oksidatif stres durumunda oluşan düşük Zn düzeylerinin ise bu maddelerin arttırdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The conservative effects of intraperitoneally administered geraniol and geraniol xanthate on the levels of elements Fe, Zn, Cu, Ca, Mn and Mg in liver, lung, kidney, muscle tissues of rats exposed to oxidative stress by H2O2 have been investigated. For this purpose, geraniol, geraniol xanthate, H2O2 and combination groups were used.H2O2 group iron level was observed to increase in all groups compared to the control group (p < 0.001, p < 0.01). It was observed that iron levels of combination groups generally dropped compared to the H2O2 group due to the effects of geraniol and geraniol xanthate. H2O2 group calcium level was generally observed to increase in all tissues compared to the control group (p 0.05). In general terms, no statistical differences were found between Cu and Mg levels of all the groups (p > 0.05).According to the results of our trials, we think that geraniol and geraniol xanthate decrease high Fe and Ca levels that formed in the case of oxidative stress whereas these substances increase low Zn levels that formed in the case of oxidative stress.