Ihlamur (Tilia cordata) ve nane (Mentha piperita)'de toplam fenol/flavonoid miktarları ve antioksidan aktivitelerinin metal içeriği ile değişiminin incelenmesi
The determination of relationship between metal content of total phenol/flavonoid amounts and antioxidant activities in linden (Tilia cordata) and mint (Mentha piperita)
  1. Tez No: 284768
  2. Yazar: YEŞİM AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; üç farklı bölgeden işlenmemiş ve üç farklı markada işlenmiş paketlenmiş olarak temin edilen ıhlamur ve nanede toplam fenol, toplam flavonoid, antioksidan aktivitesi ve metal içeriğinin (Na, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, Ni, Cd, Cr, Pb, Co, Al) belirlenmesi ve metal miktarı ile toplam fenol/flavonoid miktarları ve antioksidan aktivitesi arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmesi amaçlandı. Bunun için toplam fenol/flavonoid miktarlarının belirlenmesinde UV-VIS spektroskopisi ve metal içeriğinin belirlenmesinde ICP-OES ile çalışıldı. Toplam fenol tayini için gallik asit ve toplam flavonoid tayini için kuersetin standart olarak kullanıldı. Antioksidan aktivitesi DPPH süpürme aktivitesi metodu ile belirlendi. Nane ve ıhlamur örneklerinde metal, toplam fenol/flavonoid miktarlarının ve antioksidan aktivitesinin belirlenmesi için demleme (infüzyon), kaynatma (dekoksiyon), kuru yakma ve ekstraksiyon işlemleri uygulandı. Bütün işlemler, her örnek ve her analiz için üç kez tekrarlandı. Toplam fenolik madde miktarı kaynatma, demleme ve ekstraksiyonda en yüksek olarak nanede bulundu (14769±108µg GA / gr numune, 19339±346µg GA / gr numune ve 19064 µg GA / gr numune). Toplam flavonoid madde miktarı da kaynatma, demleme ve ekstraksiyonda en yüksek olarak nanede bulundu (34327±10824 µg QE/ gr numune, 54691±11828 µg QE / gr numune ve 45800±1627 µg QE / gr numune). Genel olarak toplam fenol ve toplam flavonoid miktarlarının en yüksek, demleme yöntemiyle bulunduğu belirlendi. Metal içeriğinin ise kaynatma ve demlemeye göre kuru yakma işlemiyle daha yüksek çıktığı gözlendi. Poşet çay halinde tüketilen ıhlamur ve nane çaylarındaki antioksidan aktivitesi, işlenmemiş ıhlamur ve nane çaylarında belirlenen antioksidan aktivitelerinden daha düşük olduğu tespit edildi.Elde edilen sonuçlara göre, toplam fenol/flavonoid miktarlarının ve antioksidan aktivitesinin metal içeriği ile değişimi istatistiksel olarak (SPSS 17.0) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of total phenol, flavonoid, antioxidant activity and metal content (Na, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, Ni, Cd, Pb, Co, Al) for linden and mint supplied as packed unprocessed from three different regions and processed in three different brands, the relationship between the total amount of phenolic/flavonoid and antioxidant activity with the amount of metal was aimed to investigate as statistical. The UV-VIS spectroscopy and ICP-OES technique were used in determine the amount of total phenol/flavonid and metal, respectively. The gallic acid in determination of total phenol and quercetin in determination of total flavonid were used as standard. The antioxidant activity was determined by the method of DPPH scavenging activiy. In determine the amount of total phenol/ flavonoid and metal in the mint and linden samples was applied infusing, decoction, dry ash and extraction processes. The total amount of phenolic by decoction, infusion and extraction was found the highst in the mint (14769±108 µg GA/gr sample, 19339±346 µg GA/ gr sample). The total amount of flavonoid by decoction, infusion and extraction was found the highst in the mint as well. (34327±1627 µg QE/gr sample, 54691±11828 µg QE/ gr sample and 45800±1627µg QE/gr sample). Generaly, The most amount in total phenol and flavonoid was determined that found via infusion method. The metal content according to the decoction, infusion and was observed that found higher by the dry ash process. And the antioxidant activity in mint tea and linden consumed in tea bags, was found that is less than antioxidant activity determined in the lime and mint tea unprocessed.According to the results obtained, the variation according to the metal content of the total phenol/flavonoid and antioxidant activities was evaluated statistically (SPSS 17.0).