Farklı potasyum dozlarının incirde kaliteye etkisi
Effect of different potassium treatments on quality of fig fruit
- Tez No: 284836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EŞREF İRGET, PROF. DR. UYGUN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İncir, ülkemizde yoğun olarak Ege Bölgesi Büyük ve Küçük Menderes havzalarında yetiştirilen geleneksel ve simge ürünlerinden birisidir. Çalışmada topraktan uygulanan 0-900 g K2O / ağaç arasında değişen 6 farklı dozdaki potasyum uygulamalarının, incirin beslenmesi ve bazı kalite kriterleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kontrol dışındaki tüm uygulamalarda sabit dozda ağaç başına sırasıyla 200 g N ve 150 g P2O5 uygulanmıştır. Denemede K kaynağı olarak; K2SO4 (0-0-50), N kaynağı olarak NH4NO3 (% 33 N) ve P kaynağı olarak DAP (18-46-0) kullanılmıştır. Deneme konularını; Kontrol, NP, NP+150 g K2O, NP+300 g K2O, NP+450 g K2O, NP+600 g K2O, NP+750 g K2O ve NP+900 g K2O oluşturmaktadır.Üretici koşullarında iki yıl süre ile Aydın Germencik'te yürütülen çalışmada, artan düzeyde K'lu gübre uygulamasının meyvede bazı kalite öğelerine (renk, brix, ortalama meyve ağırlığı, meyve boyutu, hurda meyve oranı, su aktivitesi, meyve kabuk kalınlığı, meyve sertliği, ostiol açıklığı, çatlama, güneş yanıklığı) etkileri incelenmiştir. Denemede ayrıca uygulamaların, yaprak (aya ve sap) ve kuru meyvede makro ve mikro bitki besin elementleri konsantrasyonuna ve ağacın bazı gelişme özelliklerine etkileri de incelenmiştirAraştırma sonucunda, K uygulamalarının incelenen parametreleri önemli düzeyde etkilediği ve K dozlarının artışına bağlı olarak meyvede görünen güneş yanıklığının azalış, çatlamanın ise artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fig is among the traditional and typical crops of the Big and Small Meander basin of the Aegean Region in Turkey. The study aims to investigate the effect of six different soil potassium applications varying between 0-900 g K2O / tree on nutritional status and some quality attributes of fig. As basic fertilization, 200 g of N and 150 g P2O5 are applied to all trees except the control treatment. K2SO4 (0-0-50) is used as K source, NH4NO3 (33 % N) as N source and DAP (18-46-0) is used as P source. K treatments were; Control, NP, NP+150 g K2O, NP+300 g K2O, NP+450 g K2O, NP+600 g K2O, NP+750 g K2O and NP+900 g K2O.During the course of the two-year study performed at farm conditions in Germencik/Aydın province of Turkey, the effect of adding potassium at increasing levels on some quality and yield attributes as color, brix degree, mean fruit weight, fruit dimensions, cull fruit ratio, water activity, skin thickness, fruit firmness, ostiol width, ratio of crack/split and sun-scald) were determined. The trial also aimed at assessing the effects of tested treatments on leaf (petiole and lamina) and dried fruit primary and secondary nutrient contents and some growth properties of fig trees.The results of the experiment displayed significant effects of potassium applications on analyzed parameters, and sunscalded fruit ratio decreased whereas cracked ratio increased with increasing potassium levels.