Denizli tavuk populasyonunda mitokondriyal DNA D-loop polimorfizmi
Mitochondrial DNA D-loop polymorphism in Denizli chicken population
- Tez No: 284844
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Türkiye yerli gen kaynaklarından Denizli tavuk ırkında mitokondriyal DNA (mtDNA) D-loop bölgesi bakımından genetik varyasyon araştırılmıştır. Araştırmada Denizli tavuk ırkına ait mensup toplam 20 tavuk ve 10 horoz kanı materyal olarak kullanılmıştır.Denizli tavuk ırkında mtDNA D-loop bölgesinin DNA dizi analizi sonucunda yaygın olarak iki farklı haplotip tespit edilmiştir.Denizli ırkında belirlenen haplotipler ile yabani orman tavuğu (RJF) alt türlerinden G. g. gallus, G. g. bankiva, G. g. spadiceus, iki farklı Beyaz Leghorn, Plymouth, Silky, New Hampshire Red, Laos, Shamo ve Türkiye yerli tavuk ırklarından Gerze tavuk ırkları arasındaki filogenetik ilişki ortaya konmuştur. MtDNA D-loop bölgesi bakımından Denizli ırkı ile diğer ırklar arasındaki genetik farklılık 0.000 ? 0.016 arasında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic variation on D-loop region of mtDNA was carried out in Turkish native chicken Denizli. Total of 30 Denizli chicken (20 female, 10 male) were evaluated in this research.Especially two haplotypes were determined in Denizli chicken breed based on the sequencing of mtDNA D-loop region.Phylogenetic relationship between the haplotypes determined in Denizli chicken breed and Red Jungle Fowl (RJF) subspecies G. g. gallus, G. g. bankiva, G. g. spadiceus, two different White Leghorn, Plymouth, Silky, New Hampshire Red, Laos, Shamo and Gerze chicken breed was represented. Genetic distances between Denizli and other breeds regarding mtDNA D-loop region calculated between 0.000 ? 0.016.