Planococcus ficus (Signoret)'un parazitoitleri Anagyrus pseudococci (Girault) (Hymenoptera:Encyrtidae) ve Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera:Encyrtidae) ile avcısı Nephus kreissli Fürsch&Uygun (coleoptera:Coccinellidae) arasındaki birlik içi avcılık
Intraguild predation among the parazitoids Anagyrus pseudococci (Girault) (Hymenoptera:Encyrtidae), Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera:Encyrtidae) and predator Nephus kreissli Fürsch&Uygun (coleoptera:Coccinellidae)) of planococcus ficus (Signoret)
- Tez No: 284886
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nephus kreissli'nin Fürsch & Uygun (Coleoptera: Coccinellidae) ergin ve larva dönemlerinin asma unlubiti Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae)'un dönemlerini tüketim tercihi ve yumurta dönemini tüketim kapasitesi incelenmiş, N. kreissli'nin I. ve II. dönem larvasının beslenmek için P. ficus'un yumurta dönemini daha fazla tercih ettiği, III. ve IV. dönem larva ve ergininin P. ficus'un II. ve III. dönem nimf ile dişi dönemini daha fazla tercih ettikleri belirlenmiştir. Avcının larva dönemleri ilerledikçe yumurta tüketiminin arttığı, en fazla tüketimin IV. larva döneminde olduğu, ergin dönemdeki tüketimin III. ve IV. larva dönemi arasında olduğu tespit edilmiştir. N. kreissli'nin bazı biyolojik özellikleri incelenmiş, gelişme süresinin 31,5 gün, preovipozisyon süresinin 6,7 gün, ovipozisyon süresinin 51,5 gün postovipozisyon süresinin 8 gün sürdüğü saptanmıştır. Dişi ömrünün 66,2 gün, erkek bireyin ömrünün 66,6 gün sürdüğü, dişinin günlük 2,4, toplamda da 122,7 adet yumurta bıraktığı tespit edilmiştir. Ayrıca avcının net üreme gücü (R0) 45,2903 dişi/dişi/generasyon, kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0,0680 dişi/dişi/gün ve ortalama döl süresi (T0) 56,0398 gün olarak belirlenmiştir. N. kreissli ile Anagyrus pseudococci (Girault) ve Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera: Encyrtidae) arasındaki birlik içi avcılık etkileşimleri incelenmiş, N. kreissli'nin IV. dönem larvası ve ergininin, parazitoitlerin yalnızca biri veya her iki parazitoit tarafından parazitlenmiş P. ficus bireylerinde, unlubitler mumya olana kadar beslenebildiği, ayrıca genellikle parazitlenmiş bireyleri parazitlenmemişlere tercih ettiği tespit edilmiştir. A. pseudococci ve L. dactylopii arasındaki rekabet incelenmiş, parazitoitler aynı günde, P. ficus'u parazitlediğinde, parazitlenen bireylerden %68,63 oranında L. dactylopii,%31,37 oranında A. pseudococci'nin çıkış yaptığı belirlenmiştir. Konukçu parazitoitler tarafından farklı günlerde parazitlendiğinde, konukçudan çıkan parazitoitlerin çıkış oranlarında ya fark olmadığı yada önce parazitleyenin rekabeti kazandığı saptanmıştır. Ayrıca, bütün denemelerde parazitoit türlerinin çıkış sürelerinde fark olmadığı yada A. pseudococci'nin çıkış süresinin daha kısa olduğu tespit edilmiştir. Üç doğal düşmanın P. ficus popülasyonu üzerine bir arada, ikili ve tek başlarına olan etkileri incelenmiş, üç doğal düşmanın bir arada olduğu denemede unlubit popülasyonunun en başarılı şekilde kontrol altına alınabildiği belirlenmiştir. Bütün denemeler 28°C ± 1 %60 ± 10 nispi nem ve 16:8 (aydınlık:karanlık) ışıklanma süresi koşullarında yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The capacity of egg stage consumption and preference consumption of other stages of Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) by the adult and larval stages of Nephus kreissli Fürsch & Uygun (Coleoptera: Coccinellidae) were examined. It was determined Nephus kreissli, its 1st and 2nd larval stages more preferred the egg stage of Planococcus ficus while its 3rd and 4th larval stages more preferred the 2nd and 3rd nymphal stages and females of prey. The egg consumption of predator increased with increasing of its larval stages. The maximum egg consumption was found in its 4th larval stage while the predator fed on the adult stage of prey between its 3rd and 4th larval stages. Certain biological properties of N. kreissli; such as the developmental, preovipotion, ovipotion and postovipotion periods were also studied which made last in 31.5, 6.7, 51.5 and 8 days respectively. The longevity of female and male individuals were determined as 66.2 and 66.6 days; respectively. It was also observed that a single female laid 2.4 eggs daily but a total of 122.7 eggs throughout its life. Furthermore, the net reproductive power (R0) 45.2903 female/female/generation, hereditary reproductive capability (rm) 0.0680 female/female/day and average fecundity time (T0) 56.0398 days of predator was determined. The intraguild predation interactions between N. kreissli and two parasitoids; Anagyrus pseudococci (Girault) and Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera: Encyrtidae) was examined. It was also noted that whether the 4th larval and adult stages of N. kreissli fed only by one or both parasitoids. N. kreissli fed within the individuals of P. ficus until they turned to become in mummy form. In addition, it was also determined that the parasitized individuals generally preferred those of the unparasitized individuals. The emerging rates of L. dactylopii and A. pseudococci, from parasitized individuals of P. ficus, were determined as 68.63% and 31.37%; respectively. The competition between two parasites, namely A. pseudococci and L. dactylopii, was also examined simultaneously. The host was parasitized by the both parasitoids on different days, no difference were found between the emerging rate out of the parasitoids or the parasitoids which were parasitized before by winning the competition. Moreover, no difference was found in emergence periods of both parasitoids or the emergence periods of A. pseudococci was found shorter during whole experiments. The effects of three natural enemies within P. ficus populations was examined together, bilateral, or alone but on the other hand, a combination effects of three natural enemies was determined most successful among the experiments in population control of mealybug. All experiments were conducted under the conditions with the temperature was 28°C ± 1, humidty %60 ± 10 and the photoperiod was 16:8 hrs. (light: darkness).