Anagyrus pseudococci (Girault) ve Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera: Encrytidae)'un asma unlubiti Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) üzerindeki parazitleme ilişkileri
Parasitization on Anagyrus pseudococci (Girault) and Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera: Encrytidae) on the vine mealybug Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudoccidae)
- Tez No: 751345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anagyrus pseudococci (Girault) ve Coccidoxenoides perminutus Girault'un bağların önemli bir zararlısı olan asma unlubiti Planococcus ficus (Signoret) üzerindeki parazitleme rekabeti incelenmiş, A. pseudococci'nin parazitleme tercihinin P. ficus'un III. dönem ve dişi birey, C. Perminutus'un ise I. ve II. dönem unlubitleri tercih ettiği gözlemlenmiştir. Parazitoitler bir arada iken, tür ve cinsiyet olarak bakıldığında erkek gelişme sürelerinin unlubit dönemleri ilerledikçe arttığı, yalnızca C. perminutus'un en kısa gelişim süresinin unlubitin II. döneminde olduğu görülmüştür. A. pseudococci ve C. perminutus arasındaki gelişme rekabet incelenmiş, P. ficus'un II. döneminin parazitoitler tarafından aynı günde parazitlenmesi sonucu C. perminutus'un %100, III. dönem parazitlenmesi sonucu C. perminutus'un %81,92, A. pseudococci'nin %18,08 çıkış yaptığı saptanmıştır. Farklı günlerde parazitletme denemelerinde, öncelik sırası fark etmeksizin çıkış oranı en yüksek C. perminutus olmuştur. C. perminutus'un gelişme süresinin tüm denemelerde A. pseudococci'nin neredeyse 2 katı kadar olduğu belirlenmiştir. İki parazitoitin P. ficus'un düşük ve yüksek popülasyonu üzerindeki etkileri araştırılmış, parazitoitlerin birlikte olduğu denemede unlubit popülasyonunu başarılı bir şekilde kontrol altına alabildikleri, unlubit dönem tercihlerinin de farklı olmasıyla daha da fazla başarı sağlanabileceği belirlenmiştir. Denemeler 25°C ± 1 sıcaklık, %60 ± 10 nispi nem ve 16:8 (aydınlık: karanlık) ışıklanma süresi koşullarında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The parasitism competition of Anagyrus pseudococci (Girault) and Coccidoxenoides perminutus Girault on grapevine mealybug Planococcus ficus (Signoret), which is an important vineyard pest, was investigated and it was observed that the parasitization preference of A. pseudococci was preferred by ficus with 3. stage and female individuals, and C. perminutus with 1. and 2. stage mealybugs. When both parasitoids are together, male development times increased as the mealybug progressed, and the shortest development period of only C. perminutus was in the second period. The development competition between A. pseudococci and C. perminutus was examined and it was observed that 100% C. perminutus occurred as a result of parasitization of P. ficus in the 2. stage by parasitoids on the same day, 81.92% C. perminutus and 18.08% A. pseudococci occurred as a result of parasitism in the 3. stage. When mealybugs were parasitized by parasitoids on different days, regardless of the order of priority, the exit rate was highest in C. perminutus. It was determined that the development time of C. perminutus was almost 2 times that of A. pseudococci in all trials. Of the two parasitoids, the effects of P. ficus on low and high populations were investigated, and it was determined that parasitoids could successfully control the mealybite population in a trial where they were together, and that even more success could be achieved if the mealybite period preferences were different. The experiments were carried out under the conditions of 25°C ± 1 temperature, 60% ± 10% relative humidity and 16:8 (light:dark) exposure time.