Dual küresel eğriler ve regle yüzeyler
Dual spherical curves and ruled surfaces
  1. Tez No: 284898
  2. Yazar: İLKAY ARSLAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde ileri bölümlerde gerekli olan kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, birim dual küre üzerindeki birim hızlı bir eğrinin Frenet çatısındaki vektörlerin birim küre üzerinde oluşturdukları gösterge eğrilerine çizgiler uzayında karşılık gelen kapalı regle yüzeylerin dağılma parametreleri ve Gauss eğrilikleri hesaplanmıştır.Dördüncü bölümde, birim dual küre üzerindeki birim hızlı bir eğrinin Frenet ve Bishop çatıları ile elde edilen kapalı regle yüzeylerin açılım açıları, açılım uzunlukları ve dual açılım açıları bulunmuştur.Son bölümde ise birim dual Lorentz kürede alınan birim hızlı bir eğrinin Frenet ve Bishop çatısı ile E?³ de elde edilen kapalı timelike regle yüzeylerin açılım açıları, açılım uzunlukları ve dual açılım açıları elde edilmişitr.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter deals with notions, definitions and theorems which are necessary for the next chapters.In the third chapter, distribution parameters and Gauss curvatures of closed ruled surfaces in E³ which are formed by representation curves of dual unit Frenet vectors of a unit speed curve on dual unit sphere, are computed.In the fourth chapter, dual angles of pitch, angles of pitch and pitches of closed ruled surfaces are founded. These ruled surfaces are also corresponded to representation curves of dual Frenet and Bishop frames of a unit speed curve on dual unit sphere.In the last chapter, dual angles of pitch, angles of pitch and pitches of closed timelike ruled surfaces in E?³ are obtained. This time the ruled surfaces are relevanted to representation curves of dual Frenet and Bishop frames of a unit speed curve on dual unit Lorentz sphere.