Self adjoınt olmayan matris katsayılı Sturm-Liouvılle operatörleri
Non self adjoint Sturm-Liouville operators with matrix coefficients
- Tez No: 284897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, spektral analizin temel tanım ve önemli teoremleri verilmiştir.Üçüncü bölümde self adjoint olmayan matris katsayılı Sturm-Liouville operatörünün belirli başlangıç koşullarını sağlayan çözümleri incelenmiş ve resolvent operatörü belirlenmiştir.Dördüncü bölümde ise analitik fonksiyonların birebirlik teoremleri kullanılarak L operatörünün özdeğerleri ve spektral tekillikleri elde edilmiştir.Son bölümde ise özdeğer ve spektral tekilliklere karşılık gelen esas fonksiyonlar tanıtılmış ve bunların bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters.The first chapter has been devoted to the introduction.In the second chapter, some basic definitions and main theorems of spectral analysis have been given.In the third chapter, the solutions satisfying certain initial conditions of non self adjoint Sturm-Liouville operators with matrix coffecient are investigated and resolvent operator is calculated.In the fourth chapter, using the uniqueness theorems of analytic functions eigenvalues and spectral singularities of L operators are investigated.In the last chapter, the properties of the principal functions correspending to the eigenvalues and the spactral singularities are examined.