Küre üzerindeki koniklere yeni bir yaklaşım
A new approach to the spherical conics
- Tez No: 284905
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde çemberlerle ilgili kavramlar verilmiş ve önemli noktaların ispatları yapılmıştır.İkinci bölümde koniklerle iilgili geometrik problemler üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümdde Ayakkabıcı bıçağı problemi üzerinde durulmuştur. Oluşan koniklerin durumları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu inceleme şekillerle desteklenmiştir.Dördüncü bölümde küre üzerindeki koniklerin tanımları verilmiş ve bu tanımlar ilgili şekiller üzerinde gösterilmiştir.Son bölümde ise düzlemde bulunan ayakkabıcı bıçağı küre üzerine taşınmış ve küresel ayakkabıcı bıçağı tanımı ifade edilmiştir.İlaveten bu tanım yardımı ile küre üzerindeki koniklere yeni bir yaklaşım getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In In the first chapter, the definitions about circles are given and proofs of the impotantpoints are given.In the second chapter, the geometric problems of conics are mentioned.In the third chapter, the problem of the Shoemaker's Knife is presented. The conicswhich are consisted, are evaluated. Moreover this investigation is stayed by graphics.In the fourth chapter, the definitions of conics which are clarified and this definitionsare showen on the graphics.The last chapter, the Shoemaker's Knife which is on the plane, is moved to sphereand the definitions of the Spherical Shoemaker's Knife is explaned. Moreover withstatus this definition, A New Approach To The Spherical Conicsis given on the sphere .