Radyoterapide kullanılan koruyucu bloklar ile kurşun bilye ilaveli koruyucu blokların gama ışını geçirgenliklerinin karşılaştırılması
The comparison of gamma ray transmissions of shielding blocks with lead marbles and shielding blocks used in radiotherapy
  1. Tez No: 284949
  2. Yazar: NURAY YAVUZKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAŞKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Radyoterapi uygulamalarında radyasyon alanına giren kritik organ ve sağlıklı dokuların korunması önemlidir. Bu amaç için yaygın olarak cerrobend bloklar kullanılır. Klinik uygulamalarda bu blokların geçirgenliğinin %5'den daha az olmasına dikkat edilmelidir. Bu tez çalışmasında cerrobend alaşım içerisine saf kurşun bilyelerin ilave edilmesiyle oluşan koruyucu bloklar tasarlanmıştır. Geçirgenlik ölçümleri Co-60 teleterapi cihazında farklı alan boyutları ve farklı kaynak-cilt mesafeleri için Farmer tipi 0,6 cc'lik iyon odası, PTW Unidos dozimetre ve katı su fantomu yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada koruyucu cerrobend bloklar ile cerrobend içerisine kurşun bilye ilave edilerek oluşturulan kurşun bilye ilaveli blokların gama ışını geçirgenlikleri karşılaştırılmıştır. Nümerik sonuçlar yeni tasarlanan bu cerrobend blokların standart cerrobend'lerden daha az radyasyon geçirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of vital critical organs and healthy tissue inside the radiated area during radiothearphy applications is very important. For this purpose cerrobend protection blocks are used extensively. In clinical applications, It should be considered that the transmission of the cerrobend protection blocks is less than %5. In this thesis It is developed a different design for cerrobend protection blocks as putting the small pure lead marbles inside cerrobend alloy. The transmissions measurements were performed for various field sizes and source skin distances by using Farmer type 0,6 cc ion chamber, PTW Unidos Dosymeter and solid phantom in Co60 teletherapy machine. Our aim is to compare with cerrobend protection blocks and the different design putting the lead marbles inside cerrobend alloy. The numerical results shows that the new design cerrobends blocks have less radiation transmission than standard cerrobend blocks.