Senecio L. (Asteraceae) cinsinin polen ve tohum morfolojisi
Pollen and seed morphology of Senecio L. (Asteraceae)
  1. Tez No: 284971
  2. Yazar: BARIŞ AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Taksonomik problemleri olan Senecio L. cinsinin Türkiye'de yayılış gösteren 41 türüne ait 54 örneğin polen ve tohum morfolojisi ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile çalışılmıştır. Tohum kabuğu tüyleri, polen ornamentasyonu, tohum rengi ve şekline göre üç ana tip ve 14 alt tip saptanmıştır. Bu çalışma göstermiştir ki, hem palinolojik hemde tohum morfolojik karakterler cinsin taksonomik ayırımında öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Pollen and seed morphology were examined in 54 specimens representing 41 Turkish species of the taxonomically complex genus Senecio L. by light and scanning electron microscopes. Three main types and 14 subtypes were recognized based on the seed coat surface tricome, pollen ornamentation, and seed color and shape. This study revealed that both palynological and seed morphological characters are of significant importance in the taxonomy of the genus.