Kıl keçisi oğlaklarından elde edilen üst ve alt liflerin bazı fiziksel özellikleri
Some physical properties of coarse and down fibres obtained from hair goat kids
  1. Tez No: 285005
  2. Yazar: BİRGÜL HATİCE KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu araştırmada Yozgat Yerköy'de yetiştirilen 9 aylık yaşlı kıl keçisi erkek ve dişi çepiçlerinin üst ve alt liflerinin lif çapı, doğal ve gerçek uzunluk, kıvrım sayısı, kıvrım derinliği, mukavemet ve uzama gibi bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. Erkek ve dişi çepiçler için üst liflerde lif çapı sırasıyla 62,34 ± 2,55 mikron ve 52,88 ± 2,34 mikron olarak, alt liflerde lif çapı erkek ve dişi çepiçler için sırasıyla 18,43 ± 0,45 mikron ve 18,20 ± 0,51 mikron olarak bulunmuştur. Erkek ve dişi çepiçler için üst lif uzunluğu sırasıyla 89,22 ± 4,36 mm ve 60,27 ± 3,59 mm olarak, alt lif doğal ve gerçek uzunluğu erkek çepiçler için sırasıyla 37,34 ± 2,47 ve 51,03 ± 3,46 mm ve de dişiler için alt lif doğal ve gerçek uzunluğu da sırasıyla 27,04 ± 1,02 mm ve 38,01 ± 1,13 mm olarak bulunmuştur. Erkek ve dişi çepiçler için kıvrım sayısı sırasıyla 24,90 ± 1,76 adet/100mm ve 23,93 ± 2,26 adet/100mm olarak belirlenmiştir. Kıvrım derinliği erkek ve dişi çepiçler için sırasıyla 0,91 ± 0,04 mm ve 1,23 ± 0,08 (mm) olarak bulunmuştur. Üst liflerin mukavemet değerleri erkek ve dişi çepiçler için sırasıyla 67,44 ± 4,11 g ve 66,94 ± 4 g olarak bulunmuştur ancak alt liflerin mukavemet değerleri yeterli örnek bulunamadığı için belirlenememiştir. Erkek ve dişi çepiçler için üst lif uzama değerleri sırasıyla % 40,16 ± 1,34 ve % 37,65 ± 1,26 olarak bulunurken, alt lif uzama oranı diğerlerinde yeterli miktar bulunmadığı için sadece 3 erkek çepiç örneğinde % 30,54 ± 0,61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, raised in Yozgat Yerköy some physical properties of 9 months age male and female hair goat kids?s coarse and down hair such as fiber diameter, natural and actual length, resistance, elongation rate, number of crimps and depth of crimps were studied. Fiber diameter values for male kids and female kids in coarse hair were found as respectively 62,34 ± 2,55 µ and 52,88 ± 2,34 µ. Fiber diameter in down hair for males and females were found as respectively 18,20 ± 0,51 µ and 18,43 ± 0,45 µ. Length of coarse hair for males and females were found as respectively 89,22 ± 4,36 mm and 60,27 ± 3,59 mm, natural and actual length of down fiber for males were found as respectively 37,34 ± 2,47 mm and 51,03 ± 3,46 mm and for females respectively 27,04 ± 1,02 mm and 38,01 ± 1,13 mm were found. Number of crimps for males and females were determined as respectively 24,90 ± 1,76 ve 23,93 ± 2,26. The depth of crimps for males and females were found as respectively 0,91 ± 0,04 mm and 1,23 ± 0,08 mm. The resistance values of coarse hair for males and females were found as respectively 67,44 ± 4,11 g and 66,94 ± 4 g but the resistance values of down fibers couldn?t determine because there was no efficient sample. When the elongation rate of coarse hair for males and females were determined as respectively 40,16 ± 1,34 % and 37,65 ± 1,26 %; the elongation rate of down hair was determined in only 3 samples of males as 30,54 ± 0,61 % because there was no efficient amount for the others.