Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 7-11 yaş grubu çocukların beslenme durumlarının saptanması
Determining of nutritional status of 7-11 years old children who applied for Gazi University Faculty of Medicine?s Department of Pediatrical Endocrinology
- Tez No: 285004
- Danışmanlar: PROF. METİN SAİP SÜRÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma; pediatrik endokrinoloji polikliniğine başvuran 7-11 yaş grubu çocukların beslenme alışkanlıklarının saptamak, antropometrik ölçümlerinin yapılarak büyüme gelişme geriliklerinin ve obezite durumlarını tespit etmek, çocukların beslenme alışkanlıklarının biyokimyasal parametreleri üzerine etkisini belirlemek ve halk sağlığı hizmetlerine katkıda bulunmak amacıyla planlanmıştır. Bu araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran obezite yada büyüme-gelişme geriliği tanısı alıp tıbbi beslenme tedavisinin planlanması için diyet konsültasyonu önerilen 7-11 yaş grubu 150 kız ve 150 erkek olmak üzere 300 çocuk ile yapılmıştır. Veriler anket formu ile toplanmıştır. Anket formu, çocuklar ve aileleri hakkında genel bilgileri, beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, biyokimyasal parametreleri ve besin tüketim sıklıklarını içermektedir. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. Her soru ile ilgili mutlak ve % değerleri gösteren çizelgeler hazırlanmış ve gerekli aritmetik ortalamalar alınmıştır. Araştırmaya katılan çocukların % 81.0'ı şişmanlık, % 19.0'ı zayıflık nedeniyle polikliniğe başvurmuştur. 7,8,9,10,11 yaş grubu çocukların BKİ ortalamaları sırasıyla 20.20±5.07, 21.39±4.36, 21.39±4.79, 23.51±5.09 ve 26.28±5.79 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to state the nutritional habits of 7-11 years old children who consulted polyclinic of pediatric endocrinology. Aims of the study are to determine the malnutrition and obesity conditions in the observed children, to observe the effects of the mentioned children?s nutritional habits on biochemical parameters and to plan the contributions on public health services. Observations of the study were done on 150 male and 150 female children who consulted in the mentioned pediatric clinics because of malnutrition or obesity diagnosis. Data is collected with a questionnaire form. The questionnaire form is used to gather general information about the observed children and their families, their nutritional habits, anthropometric measurements and their food consumption frequencies. The evaluation of the gathered data was done on SPSS 11.5 statistical package program. Absolute and percentage tables were prepared for each question in the questionnaire and necessary arithmetical means were taken on the mentioned tables. 81.0 % of the observed children in the study consulted the polyclinics because of obesity and 19.0 % of the rest of the children consulted depending on malnutrition. BMI means of 7,8,9,10 and 11 years old children are 20.20±5.07, 21.39±4.36, 21.39±4.79, 23.51±5.09 and 26.28±5.79 kg/m2 respectively.