Kızılötesi esaslı aktif algılama kullanılarak ışık olmayan ortamlarda ICCD ile görüntü alınması ve analitik ICCD MTF'in çıkarılması
Image acqusition with ICCD camera at ultra low light level through IR-bases active sensing and analytic calculations of ICCD MTF
  1. Tez No: 285044
  2. Yazar: NEBİ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; bir adet görüntü yoğunlaştırıcı tüplü CCD kamera (ICCD) ve bir adet kızılötesi (IR) kaynaktan oluşan bir aktif görüntüleme sistemi ve Modülasyon Transfer Fonksiyon (MTF)'e dayalı modellemesi gerçekleştirilmiştir. ICCD için, monoküler Gece Görüş Cihazı (GGC), uygun bir adaptör ve CCD kamera kullanılmıştır. ICCD kamera ve IR kaynak ile aktif ICCD kamera cihazı yapılmış ve hiç ışık olmayan koşullarda, termal görüntüleme yöntemi haricinde görüntü alınmıştır. Yapılan ICCD'nin SNR'sı hesaplanmış ve ICCD'nin MTF'inde en baskın eleman olan GGC için bir regülasyon katsayısı geliştirilerek hata payı % 20'den % 3 seviyesine düşürülen analitik MTF uygulanarak, askeri standarlarda GGC için verilen MTF ölçüm sonuçlarını yakın MTF formülasyonun geçerliliği tanıtlanmıştır.ICCD'nin testi için 6 m ve 40 m lik karanlık test ortamları kullanılarak aktif yöntem ile ICCD ile IR ledli güvenlik kamerasının görüntüleri mukayese edilmiştir. Böylece aynı koşullar altında, ışık olmayan ortamda CCD, GGC, ICCD ve IR ledli CCD'nin birbiriyle mukayesesi yapılmıştır.GGC'nin MTF ölçüm sonuçları ile MTF formülünün uyumunu sağlamak için geliştirilen regülasyon katsayısının ICCD analitik MTF sonuçlarını da düzelttiği ve sonucun 25 çizgi çifti/mm ne kadar kabul edilebilir bir doğruluk seviyesinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MTF modeling of an active imaging system composed of an Image Intensifier Tube added CCD (ICCD) and an IR-bases source are studied. For ICCD, a monocular Night Vision Sight (NVS) device, a CCD and a suitable adapter are used. An active imaging system is built using an ICCD camera and IR source made and images were taken, under ultra low light level conditions except thermal imaging. In this study, a regulation factor for the MTF of NVS device has been developed. The proposed regulation formula yields values, given in military standards, within 3 % of the experimental results while the old formula produces approximately 20 % difference. Thus the regulation formula is verified. For ICCD?s test, 6 m and 40 m dark test laboratories is used. CCD and NVS device are also tested under the same conditions to compare the resolution power of the ICCD. It?s observed that under ultra low light level CCD and NVS could not achieve satisfactory image, but active ICCD could.In order to arrange MTF formula and NVS?s MTF measurement results, a regulation coefficient has been developed for formula and it?s confirmed that results of ICCD analytic MTF are within acceptable level of accuracy for the spatial frequency under 25 line pair/mm.