Farklı lokasyonlarda yetiştirilen kimi mısır ve Sorgumxsudanotu melez çeşitlerinin verim ve verim özellikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on some yield and yield characteristics of different maize and Sorghumxsudangrass hybrid cultivars grown in different locations
  1. Tez No: 285102
  2. Yazar: YAŞAR TUNCER KAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, 2005-2006 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün ve E.Ü. Ödemiş Meslek Yüksekokulu'nun deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada yetiştirilen farklı mısır (ÇT-1, Helen, C-955 ve Brasco) ve sorgumxsudanotu melezi (Hay-day, Grazer-N2, El-Rey, ES-526) çeşitlerinin Ege bölgesi sahil kuşağındaki performanslarının (Silaj ve Hasıl verimleri ile buna ilişkin özellikler) incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bitki boyu, sap çapı, yaprak sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham kül verimi, ham protein verimi ile bazı morfolojik karakterler ile kalite (silaj kalite özellikleri, renk, koku, strüktür, pH, Flieg puanı vb.) özellikleri saptanmıştır.Elde edilen bulgulara göre; ana ürün sezonunda silaj üretimi denemesi için sorgumxsudanotu melezi çeşitlerinden (El-Rey ve Grazer-N2) hafif yapılı topraklarda en yüksek kuru madde verimi alınmıştır. Yeşil yem üretimi denmesinde, hafif yapılı topraklarda yetiştirilen sorgumxsudanotu melezinin El-Rey ve Grazer-N2 çeşitleri diğer çeşitlerden daha verimli sonuçlar vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research study conducted in the experimental fields Department of Field Crops of Agriculture Faculty and Ödemiş Training College, Ege University in 2005-2006. Maize cultivars (ÇT-1, Helen, C-955 ve Brasco) and Sorghumxsudangrass hybrid cultivars (Hay-day, Grazer-N2, El-Rey, ES-526) were tested for some herbage and silage characteristics under Mediterranean coastal part of Aegean Region conditions. For this aim, some traits such as plant height, stem diameter, leaf number, green herbage yield, dry matter yield and silage quality (colour, odor, structure, pH, flieg score) properties were determined.According to the results obtained, sorghum hybrids cultivars (El-Rey and Grazer-N2) under light soil texture conditions produced higher dry matter yields in silage production experiment during main crop season. For green herbage production experiment, El-Rey and Grazer-N2 cultivars of sorghum hybrids on light soil textures yielded better than other sorghum cv?s.