Characterization and treatment of composting leachate
  1. Tez No: 28512
  2. Yazar: GÖRKEM ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
THESIS ABSTRACT CHARACTERIZATION AND TREATMENT OF COMPOSTING LEACHATE Görkem ŞÎRÎN Master of Science, İZMÎR, 1993 (B.Sc. Dokuz Eylül University, 1989) The leachate originated from composting process contains high concentration of organic and inorganic pollutants. In Turkey, either landfill leachate or composting leachate are discharged to the nearest receiving water without any treatment operation. A number of characterization and treatment studies on landfill leachate are reported in literature. But there is no special study on characterization and treatment of composting leachate, which is different from landfill leachate. Major objectives of this study are characterization of composting leachate and to study its treatability. ÖZET Kompostlama işlemi sırasında ortaya çıkan sızıntı suyu yüksek konsantrasyonlarda organik ve inorganik kirleticiler içermektedir. Türkiye'de gerek çöp depolama yerlerinde gerekse kompost fabrikalarında oluşan sızıntı suları hiçbir arıtma uygulanmaksızın en yakındaki su kaynağına deşarj edilmektedir. Literatürde çöp depolama yerlerinde oluşan sızıntı suyu üzerine yapılmış ^pekçok karakterizasyon ve arıtma çalışmasına rastlanabilmektedir. Fakat çöp depolama alanlarında oluşansızıntı suyundan farklılıkları olan kompost sızıntı suyu üzerine özel hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın ana hedefi kompost sızıntı suyunun karakteri zasyonu ve arıtılabilirliğinin araştırılmasıdır. 11
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT CHARACTERIZATION AND TREATMENT OF COMPOSTING LEACHATE Görkem ŞÎRÎN Master of Science, İZMÎR, 1993 (B.Sc. Dokuz Eylül University, 1989) The leachate originated from composting process contains high concentration of organic and inorganic pollutants. In Turkey, either landfill leachate or composting leachate are discharged to the nearest receiving water without any treatment operation. A number of characterization and treatment studies on landfill leachate are reported in literature. But there is no special study on characterization and treatment of composting leachate, which is different from landfill leachate. Major objectives of this study are characterization of composting leachate and to study its treatability. ÖZET Kompostlama işlemi sırasında ortaya çıkan sızıntı suyu yüksek konsantrasyonlarda organik ve inorganik kirleticiler içermektedir. Türkiye'de gerek çöp depolama yerlerinde gerekse kompost fabrikalarında oluşan sızıntı suları hiçbir arıtma uygulanmaksızın en yakındaki su kaynağına deşarj edilmektedir. Literatürde çöp depolama yerlerinde oluşan sızıntı suyu üzerine yapılmış ^pekçok karakterizasyon ve arıtma çalışmasına rastlanabilmektedir. Fakat çöp depolama alanlarında oluşan