Balçova ve Seferihisar yöresi tarımsal amaçlı kullanılan sulama sularının kimi kalite öğelerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study over the determination of some quality elements of the irrigation waters, which are used for agricultural purposes, in Balçova and Seferihisar regions
  1. Tez No: 285150
  2. Yazar: FULDEN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; İzmir İli Balçova ve Seferihisar yörelerinde tarımsal sulama suyu olarak kullanılan yeraltı sularının sulama suyu kalitesi ve kimi ağır metal içeriklerinin belirlenmesidir.Araştırmada Balçova yöresinden 20, Seferihisar yöresinden 16 adet olmak üzere toplam 36 adet yeraltı ve kuyu suyu örneği alınmıştır. Balçova yöresinden alınan su örneklerinin % 5'i C2S1; % 95'i C3S1; Seferihisar yöresinden alınan su örneklerinin % 6,25'i C2S1; % 6,25'i C4S2; % 87,50'si C3S1 sulama suyu sınıfı içerisinde yer almaktadır. Araştırma sonucunda her iki yöreden alınan su örneklerinin pH değerlerinin 6,60-7,84 arasında değiştiği, sulama suyu kalitesi açısından pH yönüyle herhangi bir sorunun olmadığı saptanmıştır. Balçova yöresinden alınan sulama sularının % 70' i çok sert , % 20` si sert , % 10` u ise oldukça sert sular sınıfındadır. Seferihisar yöresine ait suların ise % 25' i çok sert ve % 68,75' i sert % 6,25` i oldukça sert sular sınıfındadır. Balçova yöresinde suların Bor konsantrasyonlarının çoğu yerde kriter değeri aştığı, Seferihisar yöresi su örneklerinin kriter değerin altında Bor konsantrasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir. Balçova ve Seferihisar yöresi su örneklerinin iz element ve ağır metaller içeriklerinin ( Fe, Cu, Zn, Mn, Co, Pb, Cr, Cd, Ni, As, Ba, ve Al) konsantrasyonlarının düşük düzeylerde olduğu ve her iki yörede de bu elementler yönüyle herhangi bir kirlilik sorununun olmadığı belirlenmiştir. Her iki yöreden alınan su örneklerinde N/P oranının kriter değerin altında olması nedeniyle herhangi bir organik kirliliğin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the quality and heavy metal contents of under ground waters, which are used as agricultural irrigation water, in Balçova and Seferihisar regions of Izmir.In total, 36 water samples, 20 from Balçova and 16 from Seferihisar, were taken from the under ground waters and well waters of Seferihisar and Balçova regions in the study. 5% of the water samples taken from Balçova region is included in the category of the irrigation water of C2S1, 95% in C3S1; 6.25% of the water samples taken from Seferihisar region is included in the category of the irrigation water of C2S1, 6.25% in C4S2, and 87.50% in C3S1. In the consequence of the research, it was determined that the pH values of the water samples taken from the both regions changed between 6,60-7,84 and that there was not any problem with respect to the pH values in terms of irrigation water quality. 70% of the irrigation waters taken from Balçova region is very hard, 20% of them hard and 10% of them rather hard. On the other hand, 25% of the waters taken from Seferihisar region is in the category of very hard, 68.75% of them hard and 6.25% of them rather hard waters. It was determined that boron concentrations of the waters taken from Balçova region exceeded the benchmark value and the water samples from Seferihisar region had the boron concentration below the benchmark value. It was established that the concentrations of trace element and heavy metal contents (Fe, Cu, Zn, Co, Pb, Cr, Cd, Ni, As, Ba and Al) of the waters samples of Balçova and Seferihisar regions were at low levels and that there was not any problem of contamination with respect to these elements in both regions. In the respect that N/P rate of the water samples taken from the both regions was under the benchmark value, it was determined that there was not any organic contamination as well.