Farklı hasat dönemlerinde hasat edilen Trabzon hurması (Diospyros kaki) meyvelerinin kalite özelliklerinin araştırılması
In different harvest period investigation of quality properties of persimmon (Diospyros kaki )
- Tez No: 285149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ZAFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye'de Trabzon hurması yetiştiriciliği çok eskiden beri yapılıyor olmasına rağmen, gerek üretim ve gerekse pazarlama açısından henüz istenilen düzeye ulaşılamamıştır. Bu çalışmada, Trabzon hurmasının farklı türlerinde kademeli olarak hasat önce ve sonrasında kalite parametrelerine bakılarak meyve kalitesinin araştırılması esas alınmıştır. Çalışmamız Manisa ili Alaşehir İlçesi Çakırcaali köyünde şeçilen bir üretici bahçesinde yürütülmüştür. Çikolatalı ve normal olarak adlandırılan çeşitlerden biri olan Fuyu çeşidi çalışma materyali olarak seçilmiştir. Çalışmamızda, bölgedeki en yaygın çeşidin bölgeye uygun olup olmadığı ve ekonomik olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hedeflenmiş, elde edilen verilerin istatiksel değerlendirmesi sonucunda Fuyu çeşidinin bölgeye uygun olabileceği belirlenmiştir. 05.11.2009 ? 03.01.2010 tarihleri arasında farklı hasat dönemlerinde ölçümler yapılmıştır. İlk hasat tarihinden itibaren, 60. güne kadar meyve gelişimi ve ağırlık artışı gerçekleşmesi ve 50. günden sonra ürüne özgü tat ve aroma kaybının başlaması yanında, asıl sınırlayıcı faktörlerin renk ve meyve eti sertliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Her hangi bir fiziksel yada kimyasal uygulama yapılmadan ve hasat sonrası işlemler hesaba katılmadan belirlenen ortalama hasat süresi, ilk hasat tarihi olan 5 Kasımdan itibaren 45 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although persimmon cultivation in Turkey is done since time immemorial, hasn?t reached yet the desired level both in terms of production and marketing.In this study, different types of persimmon were based to evaluate looking at the quality parameters of fruit before and after harvesting. Our research is conducted in the willage, name of Çakırcaali in Alaşehir/Manisa. Fuyu was chosen for a main material,it is one of the variety called as cholate and normal range. Purpose of our study is that the most common variety in the region is appropriate to the region or not and also economically it will be assessed or not, result of study showed that it is appropriate variety to the region. Measurements made in different harvest period between this dates 05.11.2009 ? 03.01.2010. From the date of the first harvest,to date 60.days fruit development and the realization of weight gain days and after the end of 50.days ,the start of the loss of product-specific taste and aroma, as well as the main limiting factors has been concluded that the color and fruit firmness have been observed.Without any physical or chemical application and post-harvest operations the mean harvest time was 45 days and including on November 5 after the first harvest.