Palladium and platinum complexes of diphosphinite ligands and their catalytic applications
Difosfinit ligandlı palladyum ve platin komplekskleri ve katalitik uygulamaları
  1. Tez No: 285175
  2. Yazar: CEMAL GÜZELSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fosfinlerin genelözellikleri, belli başlı kıskaç ligandlar ve metal kompleksleri, ayrıca katalitiközellikleri ile ilgili çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalarayer verilmiştir. Üçüncü bölümde sentezlenen ligand ve komplekslerinkarakterizasyonu ve 1a' ile 2a' komplekslerinin katalitik incelemelerisunulmuştur.Toplamda 2 ligand ve 4 metal kompleksinin sentez ve karakterizasyonugerçekleştirilmiştir. Ligand 2a yeni sentezlenmiş ligand olup, 1a ligandıliteratürde mevcuttur (Bolano et al., 2005). Ligandların yapısal özellikleri31P{1H}-NMR spektroskopisi ile aydınlatılmış olup, komplekslerin (1a', 1a'', 2a',2a'') ve 2a ligandının yapısal özellikleri 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, FT-IR andelementel analiz ile aydınlatılmıştır. 2a ligandı, 1a'' ve 2a'' komplekslerininyapısal özellikleri 13C-NMR ile de aydınlatılmıştır. Ayrıca 1a'' ve 2a''komplekslerinin yapısı X-ray analizi ile de açıklanmıştır.1a' ve 2a' kompleksleri, Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarındakatalizör olarak test edilmiştir. Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında heriki kompleksin (1a' ve 2a' ) aktif katalizör oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. The first part is a concise review ofgeneral properties of phosphines, well-known pincer ligands and their complexes,also their catalytic applications. In second part, the experimental details areexplained. In third part, characterization of synthesized ligands and complexes;1a? ve 2a? complexes? catalytic applications were presented.Total result for this thesis, we have synthesized and characterizated 2ligands and 4 metal complexes. Ligand 2a have synthesized recently, but ligand1a has presented in the literature (Bolano et al., 2005). Structural properties of theligands have explained with 31P{1H}-NMR spectroscopy, the complexes (1a?,1a??, 2a?, 2a??) and 2a?s structural properties have explained with 31P{1H}-NMR,1H-NMR, FT-IR and elemental analysis. 13C-NMR spectroscopy has also utilizedto determine the structural properties of ligand 2a and 1a??, 2a?? complexes. Onthe other hand, the identity of 1a?? and 2a?? complexes have explained with X-rayanalysis, too.1a? and 2a? complexes have been employed as catalyst for the Suzuki?Miyaura cross coupling reaction. It has depicted that all of these complexes (1a?and 2a?) are efficent catalysts in the Suzuki?Miyaura cross coupling reactions.