New diphosphine ligands and their pincer and chelating Pd and Pt complexes
Yeni difosfin ligandları ile bu ligandların şelat ve kıskaç yapılı Pd ve Pt kompleksleri
- Tez No: 524545
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; fosfor, fosfinler, Platin ve Paladyum metallerinin genel özellikleri, şelat yapıcı fosfin ligandları ve bu ligandların metal kompleksleri ile bunların katalitik özelliklerini içeren çalışmaların bir özetininden oluşmaktadır. İkinci bölüm deneysel çalışmaları içermektedir. Üçüncü bölümde sentezlenen ligand ve komplekslerin karakterizasyonu, katalitik incelemeleri gösterilmiştir. Toplamda 3 ligand ve bunlardan oluşan platin ve palladyum komplekslerinin sentez ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ligandların ( 1,2,3 ) ve komplekslerin (1a, 1a', 1b, 1b', 2a, 2b, 3a, 3b, ve 3a') yapısal özellikleri spektroskopik yöntemler (31P{1H}-NMR, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR) aydınlatılmıştır. 3a' ve 2a kompleksinin yapısı X-ray kristalografi ile saptanmıştır. 1a, 1a', 2a ve 3a' kompleksleri Suzuki-Miyaura C-C eşleşme ve Heck tepkimelerinde katalizör olarak test edilmiştir. Suzuki-Miyaura C-C eşleşme tepkimelerinde en iyi sonuç 1a' kompleksi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis generally consists of three parts. The first section contains a summary of the studies on phosphorus, phosphines, Platinum and Palladium metals and their general properties, the well-known chelate ligands and their metal complexes, also their catalytic properties. The second section contains experimental works. In the third section, the characterization of synthesized ligands and complexes; the complexes' catalytic studies are shown. Total result for this thesis, we have synthesized and characterizated 3 ligands and 8 metal complexes. Structural properties of the ligands have explained with 31P{1H}-NMR spectroscopy, the complexes (1a, 1a', 1b, 1b', 2a, 2b, 3a, 3a', 3b) structural properties have explained with 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, FT-IR. On the other hand, the identity of 3a' and 2a complexes have explained with X-ray analysis, too. 1a, 1a', 2a, 3a' complexes have been employed as catalyst for the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction. The best result in the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction with complex of 1a' were obtained.