Öte gezegenler ve yıldızlarının incelenmesi
Investigation of exoplanets and their host stars
  1. Tez No: 377146
  2. Yazar: SAMET OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlk kez 1995 yılında Güneş benzeri bir yıldızın çevresinde dolanan 51 Peg b isimli gezegenin bulunmasıyla astronomide yeni bir çalışma alanı doğmuş oldu. 51 Peg b'nin keşfinden günümüze kadar birçok farklı boyutta ve türde yeni gezegenler keşfedilmiştir. Öyle ki günümüzde bulunan öte gezegenlerin sayısı 1000'i geçmiştir. Öte gezegenler, boyutları ve bulundukları sistemdeki konumlarından ötürü Güneş sistemindeki gezegenlerden ayrılmaktadırlar. Özellikle bazı gezegenler barınak yıldıza o kadar yakındır ki barınak yıldız ? gezegen etkileşimlerini ayrıntılı olarak incelemek gerekir. Bu tez kapsamında farklı yapısal özelliklere sahip öte gezegenlerin oluşum kuramlarından ve bu gezegenlerin keşfedilme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca barınak yıldız ? gezegen etkileşimleri incelenmiş ve elde edilen birtakım sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first time in 1995, the new study field in astronomy rose with discovery of the planet named 51 Peg b, which rotates around a solar-like star. From discovery of 51 Peg b onwards, many new planets of different sizes and kinds have been discovered. In fact, the number of finding exoplanets have reached over 1000. Exoplanets are different from other planets in the Solar System because of their sizes and positions in the system. In particular, some planets are so close to the host stars that it is necessary to examine the interactions of host star and planet in detail. In the context of this thesis, the formation theories and discovery methods of exoplanets having different structural properties have been mentioned. Also, the interactions between the host star ? planet have been analysed and the obtained several results have been explained.