Thermogravimetric investigation of the effect of molar mass distribution of poly(orsinol) on its solid state thermal decomposition
Poli (orsinol)?ün mol kütlesi dağılımının katı hal ısısal bozunma kinetiği üzerine etkisinin termogravimetrik yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 285222
  2. Yazar: NACİYE DENİZ ÖZDEK P. FERNANDEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ACAR SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek sıcaklık ve radyoaktif etkilere dayanıklı polimerik materyal ve kompozitlere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu tür materyallerin hazırlanmasında en çok kullanılan makromoleküllerden biri de, poli/oligoarilenler ile onların değişik fonksiyonel gruplar içeren türevleridir. Fonksiyonel gruplar (-OH, -NH2, -CHO, -COOH) içermeleri bu bileşikleri diğer poliaromatik bileşiklere göre daha üstün özellikli hale getirir. Yapılarındaki konjuge bağ düzeni bu maddelere elektriksel yarı iletkenlik, paramagnetik özellik, fonksiyonel gruplar ise yüksek kimyasal aktiflik kazandırır. Bu sebepten oligofenoller; kararlı makro radikalleri, sıcaklığa dayanıklı epoksi reçinelerin ve blok kopolimerlerin sentezinde başarıyla uygulanır.Bu çalışmada, orsinol monomerlerinin sulu ortamda, düşük yükseltgenme potansiyeline sahip oksidantlar kullanarak oksidatif polimerizasyonlarının gerçekleştirilmesi amaçlandı. Ayrıca reaksiyon verimi üzerine çeşitli reaksiyon parametrelerinin (reaksiyon sıcaklığı, reaksiyon süresi, yükseltgen derişimi gibi) etkisinin incelenmesi ve FT-IR, UV, 1H-13C-NMR, TG-DTA, DSC, CV, XRD, SEM, floresans, iletkenlik ölçümleri ve GPC teknikleri kullanılarak ürünlerin karakterize edilmesi hedeflendi. Diğer yandan poli(orsinol)' ün katı hal bozunma kinetikleri, literatürde dağınık halde bulunan kinetik modelleri toparlayan ve kinetik parametrelerin birbiriyle karşılaştırılmasını sağlayan daha önce tarafımızdan yazılmış PHP kodlu WEB tabanlı ?THERMAL ANALYSIS 1.00? isimli PC programı kullanıldı [1].
Özet (Çeviri)
It upsurges of interest in polymeric materials and composites which are strong for high heat and radioactive effect day by day. By preparing these kinds of materials, poly/oligoarilens and their derivatives that contain different functional groups are used. Inclusion of functional groups (-OH, -NH2, -CHO, -COOH) make these compounds superior according to other polyaromatic compounds. Conjugate bond disposition in their structures gives electrical conductivity, paramagnetic property. Inclusion of functional groups gives them chemical activity; so that oligophenols are used in synthesis of block copolymers and heatproof resins successfully.In this study, by using different oxidants, oxidative polymerization of orcinol monomers that is in aqueous media was investigated. Also, it was aimed to characterize products by using some reaction parameters (as heat of reaction, time of reaction, on reaction yield, oxidazing agent concentration) and by application of FT-IR, UV, 1H-13C-NMR, TG-DTA, DSC, CV. Additionally, poly(orcinol)?s solid-state degradation kinetics, PC programme ?THERMAL ANALYSIS? was used [1].This program puts the kinetic models dispersed in literature together and provides to compare kinetic parameters.