N,N'-bis(piridin-3ilmetilen) benzen-1,4-diamin Schiff bazının organik ortamda oksidatif polikondenzasyonu ve elde edilen polimerin bazı özelliklerinin incelenmesi
Oxidative polycondensation of N,N'-bis(pyridin 3ylmethylene)benzene-1,4-diamine Schiff base in organic medium and the investigation of some properties of polymers
  1. Tez No: 392682
  2. Yazar: MÜGE DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, N,N'-bis(piridin-3-il-metilen)benzen-1,4-diamin (3-PMBDA) Schiff bazı monomerinin, organik ortamda H2O2 yükseltgeni kullanılarak oksidatif polikondenzasyon tepkimesiyle polimerizasyonu gerçekleştirildi. Poli(N,N'-bis(piridin-3-il-metilen)benzen-1,4-diamin) (Poli(3-PMBDA))'nın verimi üzerine yükseltgen derişiminin, polimerizasyon sıcaklığı ve süresinin etkileri incelendi. 3-PMBDA ve poli(3-PMBDA)'nın çeşitli çözücüler içerisindeki çözünme davranışları belirlendi. Sentezlenen Schiff bazı ve polimerin yapıları UV-Vis, FTIR-ATR ve 1H-NMR spektroskopik teknikleri ile aydınlatıldı. Poli(3-PMBDA)'nın ısıl karakterizasyonu, termogravimetrik analiz ve termo-FTIR teknikleri ile gerçekleştirildi. Polimerin mol kütlesi ise jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile belirlendi. İyot doplama ile birlikte polimerin iletkenliğinin sıcaklık ile değişimi izlendi. 3-PMBDA ve poli(3-PMBDA)'nın antimikrobiyal özellikleri de seçilen Sarcina lutea ATCC 9341 NA, E. coli, Proteus spp., Klebsiella pneumonia, Bacillussubtilis ATCC 6633, S.cerevisia ve C. albicans organizmalarına karşı test edildi. Ayrıca Schiff bazı ve polimerinin Cu, Ni, Co ve Cd metal kompleksleri hazırlandı. Komplekslerin yapıları FTIR ve UV-Vis spektrumları ile aydınlatıldıktan sonra manyetik duyarlılık ve iletkenlik ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the oxidative polycondensation polymerization of N,N'-bis(pyridin-3ylmetilen)benzene-1,4-diamine (3-PMBDA) Schiff base was carried out in organic medium using H2O2. The effect of concentration of oxidizing agent, polymerization temperature and time on the yield of poly (N,N'-bis(pyridin-3ylmetilen)benzene-1,4-diamine) (Poly(3-PMBDA)) were investigated. The solution behavior of 3-PMBDA and Poly (3-PMBDA) was determined in the various solvents. The structures of synthesized Schiff base and polymer have been characterized by using UV-Vis, FTIR-ATR and 1H-NMR spectroscopic techniques. Thermal characterization of Poly (3-PMBDA) was carried out using thermogravimetric and thermo-FTIR analysis. The molar mass of the polymer was determined by gel permeation chromatography (GPC). The conductivity of polymer doped with iodine was monitored with the temperature change. Antimicrobial properties of 3-PMBDA and Poly (3-PMBDA) were tested against the selected Sarcina lutea ATCC 9341 NA, E. coli, Proteus spp., Klebsiella pneumonia, Bacillussubtilis ATCC 6633, S.cerevisia ve C. albicans organisms. Cu, Ni, Co and Cd metal complexes of Schiff base and polymer were also prepared. Structure of complexes was clarified with FTIR and UV-vis spectra. Magnetic susceptibility and conductivity measurements of complexes were taken.