Karpuzda Fusarium solgunluğuna (Fusarium oxysporum f.sp. niveum) karşı mikorizal funguslar ve abiyotik uyarıcıların etkilerinin belirlenmesi
Determination of mycorrhizal fungi and abiotic stimulants on Fusarium wilt (Fusarium oxysporum f.sp. niveum) on watermelon
- Tez No: 285246
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, mikorizal funguslar (Glomus etunicatum, G. fasciculatus, G. mosseae, G. intraradices ve Gigaspora margarita) ve dayanıklılık teşvik edici bazı kimyasalların (Salisilik Asit-SA, DL-ß-amino-n-butirik asit-BABA ve asibenzolar-s-methyl-ASM) karpuzda solgunluk etmeni Fusarium oxysporum f.sp. niveum'a (FON) etkileri araştırılmıştır.Mikorizal funguslar karpuz köklerine %66.7-100 oranında kolonize olmuşlardır. Bitki gelişimini en fazla teşvik eden mikorizalar Gigaspora margarita ve G. etunicatum olmuştur. G. fasciculatus ve G. mosseae bitki gelişmesini çok az arttırırken, G. intraradices'in hiçbir etkisi olmamıştır.Mikorizal funguslar, FON'un hastalık oluşturmasını %48.4-58.1 oranında engellemiş ve en etkili mikoriza Gigaspora margarita olmuştur.In vitro'da FON'un miseliyal gelişmesi üzerine SA'nın etkisi olmamış, ASM ve BABA ise 1000ppm'de miseliyal gelişmeyi sırasıyla, %13 ve 25 oranında engelleyebilmiştir.Dayanıklılık teşvik edici kimyasalların FON'un hastalık oluşumu üzerine etkilerini araştırmak amacıyla, saksıda yetiştirilen karpuz bitkilerine püskürtme (500 ve 1000ppm) ve sulama suyu (100 ve 200g/kg toprak) şeklinde uygulamalar yapılmıştır. Püskürtme ve sulama suyu ile uygulamalarda ASM hastalık oluşumunu en fazla engellemiştir. ASM püskürtme uygulamasında infeksiyonları %61.3-64.5, sulama suyu uygulamasında ise %67.7-77.4 oranında engellemiştir. SA ve BABA'nın etkinliği ASM'ye oranla daha düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
The efficacy of both mycorrhizal fungi (Glomus etunicatum, G. fasciculatus, G. mosseae, G. intraradices ve Gigaspora margarita) and induce resistance chemicals (Salisilik Asit-SA, DL-ß-amino-n-butirik asit-BABA and asibenzolar-s-methyl-ASM) against Fusarium oxysporum f.sp. niveum (FON), the causel agent of Fusarium wilt on watermelon were studied.The mycorrhizal fungi were able to colonize between 66.7 ? 100% on the watermelon roots. Gigaspora margarita and G. etunicatum was the most effective mycorrhizae fungus on the plant growth. The G. fasciculatus and G. mosseae were having a little effect on plant growth but the G. intraradices have almost no effect.The mycorrhizal fungi efficacy on FON diseases change between 48.4 ? 58.1% and the Gigaspora margarita was the most effective species.The SA had no efficacy on mycelia growth of FON, but ASM and BABA had 13 and 25% inhibition on mycelial growth at 1000ppm consantration respectively.The induce resistance chemicals were tested for efficacy of inhibition of FON diseases by the spraying (500 and 1000ppm) and with irrigation water (100 and 200g/kg soil) on watermelon plants in potsASM have the maximum inhibition on the disease both with spraying and irrigation water applications. The spraying applications of ASM inhibition rate of the disease change between 61.3 ? 64.5% and the irrigation water application inhibition rate change between 67.7 ? 77.4% .The SA and BABA efficacy were lower than the efficacy of ASM.