Altunhisar (Niğde) ve çevresindeki yerleşim birimlerinde halkın kullandığı doğal bitkilerin etnobotanik yönden araştırılması
Ethnobotanical investigation of natural plants used by the people in Altunhi̇sar (Niğde) and its surrounding settlements
- Tez No: 898145
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Niğde iline bağlı Altunhisar ilçesinin merkez ve merkeze bağlı köylerinin etnobotanik özelliklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma süresince 40 kaynak kişi ile görüşülmüştür. Çalışmalar sonucunda 27 familya, 47 cins ve bu cinslere ait 53 tür ve türaltı taksonun yöre halkı tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunların 39'u tıbbi, 34'ü gıda, 11'i çay, 3'ü eşya yapımı, 3'ü hayvan yemi, 2'si baharat, 1'i boya ve 1'i süs amaçlarla kullanılmaktadır. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla; Rosaceae 9 (% 19.98), Lamiaceae 6 (% 11.3), Asteraceae 5 (% 9.4) ve Brassicaceae, Polygonaceae 3 (% 5.6) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the city center and villages of Altunhisar district of Niğde province in terms of ethnobotany. During the research process, 200 resource persons were interviewed. As a result of this study, 53 taxa belonging to 47 genera and 27 families were detected to use by the local people. The plants are mostly used as folk medicine (39 taxa), food (34 taxa), tea (11 taxa), goods and sweeper (3 taxa), fodder (3 taxa), spice (2 taxa), dye (1 taxa) and ornamental plants (1 taxa). The first families containing the maximum used taxa, respectively; Rosaceae 9 (% 19.98), Lamiaceae 6 (% 11.3), Asteraceae 5 (% 9.4) ve Brassicaceae, Polygonaceae 3 (% 5.6).