Turunçgillerde kahverengi yaprak leke hastalığı etmeni Alternaria alternata f.sp. citri izolatlarına karşı turunçgil tür ve çeşitlerinin reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of reactions of citrus species and varieties to Alternaria alternata f.sp. citri isolates a causal agent citrus brown spot
- Tez No: 285264
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, turunçgil kahverengi leke hastalığı etmeni Alternaria alternata f.sp. citri izolatlarına karşı turunçgil çeşitlerinin reaksiyonları spor süspansiyonu ve miseliyal toksin kullanılarak belirlenmiştir.Çukurova Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan ve bölgeye yeni giren 33 turunçgil çeşidi fungusun 13 farklı izolatına karşı testlenmiştir.Mandarin çeşitleri içerisinde Robinson, Dancy, Minneola Tangelo, Fortuna ve Lee duyarlı bulunurken, Fremont, Hernandina, Klemantin dayanıklılık göstermiştir. Portakal ve limon çeşitleri genel olarak dayanıklı bulunmuştur. Altıntop çeşitleri içerisinde Rio Red ve Star Ruby patojenin spor süspansiyonuna, Henderson ise toksinlerine çok duyarlı olmuşlardır.In vivo denemelerde mandarin çeşitleri içerisinde Dancy, Fortune, Nova ve Minneola Tangelo çok duyarlı, Robinson orta derecede duyarlı ve Ortanique az duyarlı bulunmuş, diğer çeşitlerde ise herhangibir infeksiyon gelişimi olmamıştır. Portakal çeşitleri içerisinde sadece 4 çeşitte (Cara Cara, Moroblood, Valensiya Mildknight ve Valensiya) az duyarlılık gözlenmiş, diğer çeşitlerde infeksiyon gelişmemiştir. Denemeye alınan 4 limon çeşidinden hiçbirisinde infeksiyon gelişmemiş. Altıntop çeşitleri içerisinde en duyarlı çeşit Rio Red olmuştur. Bunu orta düzeyde duyarlılık gösteren Star Ruby izlemiştir. Henderson düşük düzeyde duyarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the host range of Alternaria alternata f.sp. citri isolates, cause of brown spot disease on citrus, was determined by use of spore inoculation and by reaction to toxins released during mycelial growth.33 citrus cultivars, grown in Çukurova Region for a long time or new in region, were tested to 13 different isolates of the fungus.Robinson, Dancy, Minneola Tangelo, Fortuna ve Lee mandarin varieties very susceptible to the fungus while Fremont, Hernandina, Clemantin resistance. Sweet orange and lemon cultivars were generally resistance. Rio Red and Star Ruby grapefruit were sensitive to its spore suspension, while Hernandina was to its toxins.Among the tested mandarin varieties in vivo Dancy, Fortune, Nova, Minneola Tangelo were found highly sensitive, Robinson and Ortanic were found medium and low sensitive respectively, the other tested varieties had no infection symptoms. Only 4 orange varieties (Cara Cara, Moroblood, Valencia Midknight and Valencia) were shown low sensitivity, the others had no infection symptoms. The tested lemon varieties had no infection symptom at all. The most sensitive variety was Riored among the grapefruit varieties. While Star Ruby variety had shown medium sensitivity and Henderson were shown low sensitivity.