Study of prototype detector for uhe ?? detection
Çok yüksek enerjili ?? bulunması için protatip dedektör çalışması
  1. Tez No: 285303
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DENİZLİ, PROF. DR. MAURİZİO IORİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kozmik ışın duşları (showers), dış uzaydan gelen enerjik protonlar ve diğer parçacıkların üst atmosferde etkileşmesiyle oluşurlar. Duşlar, çoğunlukla farklı enerjilerde ve farklı yönlerde hareket eden hadronik (pionlar, müonlar, vb.) ve elektomanyetik (elektronlar, positronlar, fotonlar, vb.) bileşenlerden oluşurlar. Dünya yüzeyinde bu duş parçacıklarının belirlenmesi çok önemli bir bilimsel konudur. Üstelik bu parçacıkların ?çok yüksek oranlarda ölçümü, kozmik müon akı ve elektronik sistemler uzerindeki etkileri uzerine yapılan çalışmalarda önemli konulardır.Bu tezde, dünyanın kabuğundan geniş bir açıyla gelen kozmik ışınları ölçmek için tasarlanmış olan ve denizden 3600 m yükseklikte İsviçre Jungfraujoch'ta bulunan Sphinx Gözlemevinde çalışmakta olan prototip dedektörün ilk test sonuçları sunulmuştur. Bu protatip dedektör dünyanın kabuğundan geniş bir açıyla yayılankozmik ışınları ölçmek için tasarlanmıştır. Bu istasyon, ortalama basıncın 653.3 mbar olduğu ve hava sıcaklığının ?37 C ile + 10 C arasıda değiştiği zorlu çevre koşulları altında prototip dedektörün güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamamız için bir fırsat sağlamaktadır. Istasyon iki kuleden oluşan dört tane sintilasyon sayacını içermektedir. Yeni elektronik sistemler (Örneğin; DRS4 Board, Trigger Board) ve veri toplama yazılım programları da test edilmiştir. Buna ek olarak, prototip dedektörün parçacık tanımlama yeteneği Monte Carlo tabanlı Geant4 simulasyon programı kullanılarak simule edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cosmic ray showers are originated in the upper atmosphere by the energetic protons and other particles from outer space. The showers mainly consist of hadronic (pions, muons, etc. . . ) and electromagnetic (electrons, positrons, photons, etc. . . ) components with different energies and moving in different directions. It is a very important scientific issue to detect these showering particles at Earth?s surface. Moreover, subjects such as the measurement of these particles on very-large scales, the studies on cosmic muon flux and its affects on our electronics systems are also important issues.In addition, the preliminary test results of the prototype detector, working at Sphinx Observatory Center-Jungfraujoch (3600 m a.s.l.)-Switzerland is presented in this thesis. This prototype detector is designed to measure a large angles cosmic rays emerging from the Earth crust. This station provides us an opportunity to understand if the prototype detector works safely (or not), under hard environmental conditions (average air pressure is about 653.3 mbar, and the air temperature is changing between ?37 C and + 10 C). The station consist of two towers includes four scintillation counters. The new electronics systems (i.e., DRS4 Board, Trigger Board) and the data acquisition software programs have been also tested. In addition, particle identification capability of the prototype have been simulated with GEANT4 program based on Monte Carlo package. This kind of detector will be part of a large area (several square kilometer) surface array designed to measure Ultra High Energy (UHE) (0.01-100 EeV) neutrinos by using the Earth Skimming strategy. The prototype detector is capable of discriminating the direction of the particles (up/down) by using Time of Flight technique. The results presented in this thesis is the first attempt to carry out the analysis of the 38.083 days (914 hours) data with a new setup. Bu tür dedektör, ?Earth Skimming? statejisini kullanarak ?çok yüksek enerjili (0.01-100 EeV) tau nötrinolarını ölçmek için tasarlanan geniş yüzey alanına (birkaç kilometre kare) sahip dedektör dizinin bir parçası olacaktır. Protatip dedektör uçuş zamanı (Time of Flight) tekniğini kullanarak parçacıkların yönünü (yukarı/aşağı) ayırt edebilme yeteneğine sahiptir. Bu tezde sunulan sonuçlar yeni bir kurulumla alınan 38.083 günlük (914 saatlik) veri analizinin ilk denemesidir.