Yaşlandırma parametrelerinin AA6061 alüminyum alaşımının mekaniksel özelliklerine ve şekilendirmeye olan etkisinin incelenmesi
The effects of aging parameters on the mechanical properties and formability of AA6061 Al alloy
  1. Tez No: 285325
  2. Yazar: MUSTAFA AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada otomotiv ve birçok endüstride yaygın olarak kullanılan AA 6061 alüminyum alaşımının mukavemet özelliklerini artırmak için yaşlandırma işlemi yapılarak yaşlandırma parametrelerinin AA 6061 alaşımın mekanik özelliklerine ve şekillendirmeye olan etkisi incelenmiştir.Yaşlandırma üç ayrı sıcaklıkta ve farklı yaşlandırma süreleri kullanılarak yapılmıştır. Yaşlandırma işleminin alaşımın mekanik özelliklerine olan etkisi, çekme testi ve sertlik testleri ile, şekillendirilebilirliğe olan etkisi ise Erichsen ve geri yaylanma testleri ile belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlar kullanılarak AA 6061 alaşımının mekanik özellikleri ve şekillendirilebilirliği farklı koşullar için irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an aging process was performed to improve the strength of AA 6061 aluminum alloy which is widely used in the automotive and many industries. The effects of aging parameters on the mechanical properties and forming of the alloy AA 6061 were investigated.The aging process was performed at three different temperature and various aging times. The effects of aging parameters on the mechanical properties and formability of the alloys were determined by tensile and hardness tests, and spring back and Erichsen tests, respectively.By using the obtained results, the mechanical properties and formability of the AA 6061 alloys were discussed for different conditions.