Melendiz dağı (Niğde) biryofit florasının araştırılması
The investigation of bryophyte flora of Melendiz mountain (Nigde)
  1. Tez No: 285326
  2. Yazar: SAFİYE MERVE CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Melendiz Dağı'nın biryofit florası araştırılmıştır. Araştırma alanından toplanan 247 biryofit örneğinin teşhisi sonucunda 17 familyaya ait 40 cins ve bu cinslere ait 100 takson belirlenmiştir. Bunlardan 4 familya, 4 cins ve 4 takson ciğerotlarına, geriye kalan 13 familya, 36 cins ve 96 takson karayosunlarına aittir. Alanımızda boynuzlu ciğerotlarına ait örneğe rastlanmamıştır. 43 karayosunu taksonu Henderson (1961) kareleme sistemine göre B8 karesi için, 15 karayosunu taksonu da C13 karesi için yeni kayıt olarak saptanmıştır. Plagiobryum demissum (Hook.) Lindb. ve Syntrichia caninervis Mitt. var. abranchesii (Luisier) R.H.Zander Türkiye biryofit florası için yeni kayıtlar olarak, Cinclidotus pachylomoides Bizot ve Orthotrichum sprucei Mont. ise ikinci kayıtlar olarak belirlenmiştir. Ayrıca teşhisi yapılan biryofitlerin habitat isteklerine değinilmiş olup, hayat formları ve yaşam stratejileri de belirlenmiştir. Çalışma sonucunda alanda Tuft hayat formunun ve Kolonist yaşam stratejisinin yoğunlukta olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Melendiz Mountain was investigated. At the result of identifications of 247 bryophyte specimens, collected from the research area, 100 bryophytes taxa belonging to 40 genera and 17 families were determined. Among that, 4 families, 4 genera and 4 taxa belong to Liverworts, 13 families, 36 genera and 96 taxa belong to mosses. But, in the area, taxa of Hornwort were not found. 43 moss taxa were reported for the first time from B8 and 15 moss taxa were reported for the first time from C13, grid-square in the system adopted by Henderson (1961). Among them, Plagiobryum demissum (Hook.) Lindb. ve Syntrichia caninervis Mitt. var. abranchesii (Luisier) R.H.Zander are new records for bryophyte flora of Turkey and Cinclidotus pachylomoides Bizot and Orthotrichum sprucei Mont. second records for bryophyte flora of Turkey. In addition, habitat requirements of identification of the bryophyte was addressed, life forms and life strategies were determined. As a result, was observed that, in the area, Tuft life form and Colonists life strategy is dominant.