Coprinus comatus makrofungusundan elde edilen ekzopolisakkaritin (EPS) sıçanlarda alkolik karaciğer üzerine etkileri
Effects of exopolysaccharide (EPS) derived from coprinus comatus macrofungi on alcoholic liver in rats
  1. Tez No: 285342
  2. Yazar: FATMA ÖZGÜL ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Alkol metabolizmasının %90'ının karaciğerde gerçekleşmesinden dolayı uzun süre alkol kullanımının karaciğer hasarına yol açtığı bilinmektedir. Alkol, karaciğerdeki doğal antioksidanların seviyelerini azaltarak hasar meydana getirir ve bu hasar antioksidanların kullanımı ile kısmen de olsa önlenebilir.Karaciğer doku hasarına karşı günümüzde doğal kaynaklı ilaçların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Makrofungusların ürettikleri ve büyüme ortamına salgıladıkları ekzopolisakkaritlerin (EPS) tıbbi açıdan birçok biyolojik aktiviteye sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle araştırmamızda Coprinus comatus türünden elde edilen EPS'nin, 3 farklı dozu uygulandı. Wistar albino cinsi sıçanlar kullanılarak; Grup I (Kontrol), Grup II (Alkol grubu), Grup III (Alkol + 50 mg/kg EPS), Grup IV (Alkol + 100 mg/kg EPS) ve Grup V (Alkol + 150 mg/kg EPS) oluşturuldu. Çalışma sonunda biyokimyasal, sitolojik ve histolojik etkiler değerlendirildi. Alanin transaminaz (ALT), laktat dehidrogenaz (LDH) enzimlerinin serum seviyeleri ile karaciğer dokularında kaspaz 3 ve sitokrom c oksidaz aktiviteleri ile mitokondri iç ve dış zar bütünlükleri belirlendi. Elde ettiğimiz veriler sonucunda, Grup I'e göre, Grup II'de serum ALT seviyelerinde bir artış gözlenirken LDH seviyesinde bir azalma tespit edildi. Karaciğer kaspaz 3 aktiviteleri gruplar arasında farklı bulunmadı. Alkol grubu olan Grup II'ye ait sitokrom c oksidaz aktivitesinin, kontrol grubuna göre belirgin biçimde azaldığı tespit edildi. Grup II'de mitokondrial transmembran potansiyeli düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
It is known that, since %90 of the alcohol metabolism takes place in liver, long-term alcohol usage causes liver damage. Alcohol causes damage by reducing the level of natural antioxidants and this damage may be prevented by the usage of antioxidants. Against liver tissue damage, usage of natural origin drugs is becoming widespread contemporarily. It is known that, exopolisaccaharides (EPS), which macrofungus produce and secrete to the growing media, have many biological avtivity medically. For this reason, in our study, three different dosages of EPS, which were obtained from Coprinus comatus, were applied. Via by using albino type rats, Group I (Control), Group II (Alcohol Group), Group II (Alcohol + 50 mg/kg EPS), Group IV (Alcohol + 100 mg/kg EPS) and Group V (alcohol + 150 mg/kg EPS) were formed. At the end of the study, biochemical, cytological and histological effects were evaluated. Alanine transaminase (ALT), lactate dehydrogenase (LHD) enzymes? serum levels, and caspases 3 activities, cytochrome c oxidase and mitochondria?s inner and outer membrane integrity in liver tissues were determined. As the result of data we obtained, while an increase was observed in bottom serum levels of Group II with regard to Group I, a decrease was determined in LHD level. Liver caspases 3 activities weren?t found to be different between groups. It was determined that, cytochrome c oxidase activity of Group II, which is an alcohol group, decreased siginificantly. In Group II, mitochondrial transmembrane potantiel was found to be low.